Olomoucká zoo má nový přírůstek. Mladší samice binturonga porodila mládě. Svého potomka si však chrání, a to i před chovateli. Olomoucká zoo chová binturongy již od roku 1990 a odchovala už celkově 29 mláďat.
„Samice si mládě prozatím bedlivě střeží a ukrývá ho nejen před zraky návštěvníků, ale i chovatelů. Pro nás je zásadní, aby samice byla v klidu a zvýšila se tak pravděpodobnost úspěšného odchovu,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková.
Odchov binturongů totiž není jednoduchý a zoologické zahrady se k němu příliš neuchylují. „Jednotlivé poddruhy se totiž mezi sebou nemnoží a jejich rozlišení je bez genetické analýzy téměř nemožné,“ vysvětlila mluvčí olomoucké zoo Iveta Grónská.
Úterý, 4. července 2023, 10:51
Na nové mládě lemura kata se mohou například po oba dva nadcházející volné dny podívat návštěvníci olomoucké zoo. Lemuři jsou k vidění hned u vstupu do zahrady, mládě se zatím drží matky a pije mléko. V roce 2012 zoo otevřelo chovné centrum.
Binturongové jsou největší cibetkovité šelmy s přirozeným domovem v jihovýchodní Asii. Výborně šplhají, k čemuž jim napomáhá chápavý ocas, který je u šelem vzácný. Nejčastěji se živí rozmanitými plody a ovocem, pojídají ale i drobné živočichy či mršiny. Počet binturongů ve volné přírodě klesá, a to převážně kvůli kácení a vypalování pralesů.
Podle Mezinárodního informačního systému zvířat je v současnosti ve 150 institucích na celém světě chováno přibližně 450 binturongů. Zhruba třetinu z nich chovají instituce v Evropě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.