Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Pozor na ostny. Dikobrazí rodinka v ZOO Olomouc hlásí přírůstky

O dva malé dikobrazy pečují v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Na svět přišla mláďata pozoruhodných hlodavců v polovině července, odborníkům se po dvou týdnech podařilo určit jejich pohlaví – jde o samečka a samičku. Dikobrazy srstnatonosé chová Zoo Olomouc od roku 1997.

V uplynulém týdnu mláďata dikobrazů narozená 16. července v Zoo Olomouc absolvovala první prohlídku. „Na vnější stranu pravé pánevní končetiny jim byl aplikován čip, díky kterému budou už navždy nezaměnitelně označeni. Po narození mají mláďata totiž nějakou dobu měkké bodliny, ale až vyrostou, manipulace s nimi bude složitá, spíše nebezpečná. V Zoo Olomouc pro manipulaci s dikobrazem používáme speciální bedny. Imitují noru, dikobraz se v ní zklidní a díky zamřížovanému dnu můžeme pohodlně určit pohlaví, aplikovat injekci, vytáhnout nohu, odečíst čip,“ olomoucký zoolog Jan Kirner.

Dikobrazi se rodí již se svými typickými ostny, ale ty jsou nejprve krátké a měkké a po přibližně dvou týdnech začnou tvrdnout. Měkčí dlouhé bodliny mají za krkem a na ramenou, kratší pak na ocase. Některé jsou duté s ostrou špičkou, dikobraz díky nim umí výstražně chřestit. „Asi nejčastějším mýtem o dikobrazech je jejich schopnost tyto ostny vystřelovat. Dikobrazi je ale nevystřelují, pouze uvolňují. Nejprve se ale predátora snaží zastrašit naježením, aby se jevili větší, funěním, dupáním a chřestěním ostnů na ocase. Až v okamžiku, kdy se nepřítel odváží příliš blízko, obrátí se dikobraz zády a snaží se do něj svou zbraň při couvnutí zabodnout, a jelikož v pokožce nedrží pevně, zabodnuté ostny dikobraz pustí,“ vysvětluje mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská. Ostny zůstanou zapíchnuté v útočníkovi, kvůli přítomnosti bakterií se v ráně mohou rozvinout vážné záněty.

V přírodě jižní či střední Asie je dikobraz srsnatonosý poměrně rozšířeným zvířetem, které se dokáže přizpůsobit okolním podmínkám. Hrozbou pro jeho populaci je ale nelegální lov. „Důvodem je přítomnost bezoárů v jejich žaludcích. Bezoár je útvar tvořený ze zhutněných chlupů do tvaru kuličky. Tradiční asijská medicína jim přisuzuje zázračnou moc, a proto jsou populace dikobrazů v jejich domovině decimovány,“ upozorňuje v tiskové zprávě Iveta Gronská.

Dikobrazi patří mezi hlodavce, v olomoucké zahradě se jich za dobu chovu narodilo přes padesát. Jeden z charakteristických hlodavčích rysů jsou neustále dorůstající hlodáky. „Proto mají v naší zoo neustále k dispozici větve k jejich obrušování. Navzdory svým krátkým nohám velmi rychle běhají a mohou i vysoko skákat, o čemž jsme se sami mnohokrát přesvědčili,“ doplnila s úsměvem mluvčí zoologické zahrady.

Domovinou dikobrazů srstnatonosých je jihozápadní a střední Asie. Žijí v listnatých a smíšených lesích, kde se živí částmi rostlin včetně kůry. V případě, že je uvidíte, jak si pochutnávají na kostech uhynulých zvířat, má to jediné opodstatnění, a tím je potřeba dostat do těla vápník, nikoliv maso. Širokým končetinám nechybí dlouhé drápy, které slouží k vyhrabávání nor, jež si budují pod skalisky a velkými stromy a jsou více než komfortním bydlením. Dlouhá vstupní chodba vede do vnitřní části, rozsáhlého prostoru s několika východy. Dikobraz je samotářským tvorem s převážně noční aktivitou. K jeho predátorům patří například tygr či levhart.
Zdroj: Zoo Olomouc

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, dikobraz, dikobraz srstnatonosý, Zoo Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pozor na ostny. Dikobrazí rodinka v ZOO Olomouc hlásí přírůstky  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.