Společnost Kofola se rozhodla koupit téměř šedesát hektarů jablečných sadů na Šumpersku, kde hodlá pěstovat speciální hořko-sladké a hořko-kyselé odrůdy, jejichž šťávu použije pro výrobu ciderů. Nyní suroviny dováží z Anglie a Francie. Akvizice je v řádu nižších desítek milionů korun.
Představitelé Kofoly již se společnosti ÚSOVSKO podepsali smlouvu o smlouvě budoucí, podle které se Kofola ČeskoSlovensko stane nejpozději na začátku příštího roku majitelem 57 hektarů půdy na Úsovsku na úpatí Nízkého Jeseníku. Rodinná firma kromě toho získá desítku zaměstnanců a možnost sezónních brigádníků. V Pragerových sadech Libina Kofola hodlá pěstovat asi tisíc tun jablek ročně.
"Naším cílem je rozšířit produkci sadů o speciální hořko-sladké a hořko-kyselé odrůdy, jejichž šťáva je klíčová pro výrobu poctivých ciderů. Tu nyní dovážíme z Anglie, případně z Francie," uvedl jeden ze zakladatelů Kofoly, který bude mít zemědělskou divizi na starosti, Tomáš Jendřejek. Dokončení akvizice v řádu nižších desítek milionů korun očekávají představitelé firmy nejpozději v lednu příštího roku.
Kofola již koupila například tradičního výrobce bylinných čajů LEROS, v Rajecké dolině a okolí Ondrášova vytváří biolokality certifikované pro volný sběr bylin, které využívá do kofoly, ochucených vod Rajec a také do čajů.
Čtvrtek, 30. března 2023, 12:23
Část jabloňových sadů, které jsou v Mostkovicích u Prostějova již desetiletí, museli zdejší ovocnáři vykácet. Tvrdí, že pěstování jablek se jim absolutně nevyplatí a nemohou dál dotovat ztráty. Jablka z Mostkovic byla velmi oblíbená a jezdily si pro...
"Vstupní suroviny jsou klíčové. Dlouhodobě se proto zaměřujeme na ochranu vodních zdrojů, ale i na kvalitu surovin. Zajímá nás jejich původ a příběh od semínka po produkt. Nyní se nám naskytla příležitost více se zapojit do pěstování a sklizně vlastních jablek," vysvětlil pozadí transakce Jendřejek.
Společnost Kofola ČeskoSlovensko je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů s jedenácti výrobními závody na pěti evropských trzích. Klade důraz na ochranu vod, minimalizaci odpadů a uhlíkovou neutralitu. Obaly redukuje, používá opakovaně a recykluje a snaží se upřednostňovat lokální dodavatele.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.