Rozruch v sídle Olomouckého kraje: kvůli raziím se mimořádně sejdou zástupci koalice

, aktualizováno 14. listopadu 2023, 12:51

Autoři , | Foto Stanislav Heloňa

Překvapivý pondělní zásah policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu na olomouckém krajském úřadě a několika dalších místech vyvolal znepokojení. Podle dostupných informací se má případ týkat dopravních zakázek. Kriminalisté zadrželi několik osob včetně Michala Záchy z ODS, který je hejtmanovým náměstkem právě pro oblast dopravy. Zástupci koaličních stran plánují mimořádné setkání.

Kvůli pondělnímu zásahu policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na olomouckém krajském úřadu se tento týden mimořádně sejdou zástupci koalice Pirátů, STAN, Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a ODS, která v kraji od voleb v roce 2020 vládne. V reakci na zásah detektivů v pondělí večer zasedla i regionální rada ODS a opět se sejde dnes večer, aby vyhodnotila aktuální informace o případu.

Pozornost policistů se v pondělí soustředila na veřejné zakázky, zřejmě jde o investice v dopravních stavbách. Policisté měli mimo jiné na krajském úřadě, ale také v Přerově, prohledat kancelář náměstka hejtmana Michala Záchy (ODS), který je zároveň přerovským uvolněným radním. Zácha je rovněž krajským šéfem ODS. Advokát Filip Seifert zastupující Záchu řekl, že se v tuto chvíli k aktuální procesní situaci svého klienta nemůže vyjadřovat. „Později se k tomu vyjádříme. V tuto chvíli bohužel nemůžu,“ řekl Seifert. Mezi zadrženými je podle zástupců ODS i člen regionální rady této politické strany Robert Knobloch. Dalšími zadrženými maji být dva podnikatelé z menší stavební firmy.

Nelichotivá bilance silnic v Olomouckém kraji: v havarijním stavu jsou dvě třetiny z nich

V Olomouckém kraji jsou v havarijním stavu dvě třetiny silnic třetí třídy a pětina silnic druhé třídy. Kraj vlastní skoro 3100 kilometrů silnic. Oprava těch zanedbaných by si podle odborníků vyžádala 25 miliard korun. Částka se ale v posledních...

„Musíme učinit některé základní kroky, protože situace je bez ohledu na to, jak to dopadne, špatná," řekl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN). Podle něj se krajští šéfové koaličních stran, kteří zároveň sedí v krajské radě, musí sejít už tento týden. „Potřebuji se s nimi setkat. Nepočká to až do pondělí, kdy máme naplánovanou řadu regulérních mítinků. Musím je co nejdříve oslovit a domluvit se s nimi na dalším postupu,“ uvedl Suchánek. „Jedna strana je ta faktická, to vyšetřování, které si žije svým vlastním životem a na které my nemáme žádný vliv. A druhá je politická, a to už je na nás,“ podotkl hejtman.

Informacemi o policejní akci na hejtmanství se v pondělí večer v Olomouci zabývala regionální rada ODS. Zácha je předsedou regionálního sdružení a měl se ucházet o post na kandidátce ODS pro krajské volby v příštím roce. „Nemáme žádné informace navíc, než které zveřejnila média. Už v pondělí pozdě večer jsme zasedli a řekli jsme si, co kdo o situaci ví. Očekávám, že v průběhu dneška se objeví nové informace, na základě kterých rozhodneme o dalším postupu," řekl místopředseda regionálního sdružení ODS a poslanec Martin Major. Podle něj se regionální rada ODS opět sejde dnes večer a vyhodnotí aktuální informace o případu.


Michal Zácha (ODS) - uvolněný přerovský radní a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Foto: Olomoucký kraj

Detektivové z NCOZ zasahovali v pondělí na krajském úřadě od sedmé hodiny ráno, akce byla ukončena večer. Podle hejtmana Suchánka měli neomezenou kompetenci pro přístup do kanceláří na úřadě. Podle informací ČTK zasahovali v kanceláři náměstka Záchy a na odboru dopravy, informace zjišťovali také od pracovníků z odboru investic. Od ranních hodin zasahovali i v kanceláři Michala Záchy na přerovské radnici.

Krajský náměstek Michal Zácha, který má v kraji v gesci dopravu, sport a volný čas, je zároveň přerovským uvolněným radním, na starosti zde má školství, sport a grantovou politiku, a také předsedou představenstva Vodovodů a kanalizací v Přerově. Od pondělní má nedostupný mobilní telefon. Policisté mohou podezřelého zadržet na 48 hodin. V této lhůtě se musí buď rozhodnout o propuštění na svobodu, nebo pokud je zahájeno trestní stíhání, musí se v této lhůtě podat návrh na vazbu, je-li k tomu důvod. 

Policisté prováděli úkony také na Správě silnic Olomouckého kraje (SSOK), která ročně investuje do oprav krajských silnic stovky milionů korun. Ředitel SSOK David Štěpánek dnes v práci není k zastižení. Zda je rovněž mezi zadrženými, jeho kolegové nepotvrdili ani nevyvrátili. „Tady se v pondělí také něco dělo, nemohu ale poskytovat žádné informace,“ sdělil technický náměstek SSOK Ivo Černý, který jej podle sekretariátu zastupuje.

Kriminalisté se zajímali také o dokumentaci z olomoucké krajské správy ŘSD, odtud však podle dosavadních informací zadržen nikdo nebyl. „Ředitelství silnic a dálnic, správa Olomouc, byla oslovena policií s velmi konkrétními požadavky, ŘSD v plné koordinaci a kooperaci jí vydala požadované dokumenty. Nemám informace o tom, že by byl někdo zadržen či obviněn,“ komentoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci v pondělí uvedlo, že se zásah netýká pouze krajského úřadu, policisté podle žalobců zasahovali zejména na území Olomouckého kraje, ale i mimo něj, potvrdil náměstek vrchního žalobce Radek Bartoš. Detektivové z NCOZ rovněž prováděli domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Krimi, vyšetřování, korupce, zásah, zakázky, dopravní stavby, Michal Zácha, ODS, NCOZ, Policie ČR, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.