V české přírodě raritní černá labuť byla v uplynulých dnech k vidění na jednom z rybníků v Tovačově. Mohutný elegantní vodní pták žije v tuzemsku jen v zoologických zahradách či soukromých chovech. Ornitologové se domnívají, že labuť unikla z chovu do volné přírody.
Neděle, 6. února 2022, 13:01
Od zamrzlých rybníků putují ptáci za potravou k řekám i do měst, kde panují přívětivější podmínky. Opeřené živočichy přikrmují i lidé, do jejich blízkosti nejčastěji míří kachny či labutě. Odborníci radí, že mezi nejvhodnější přilepšení patří...
Na Křenovském rybníku v Tovačově v těchto dnech ornitologové pozorují nejen v našich končinách běžné bílé labutě, ale také exotickou černou labuť, jejíž původní domovina leží na opačném konci světa, v Austrálii.
„Nádherná černá labuť pravděpodobně někomu unikla z chovu. Jde o velmi krásného ptáka, a proto se výjimečně objevuje i u našich chovatelů exotického ptactva, odkud občas unikne do volné přírody. Podobně tomu tak bylo i v roce 2008, kdy se objevila na Zámeckém rybníku v Chropyni, nebo v letech 2014 až 2016 na Záhlinických rybnících. Vždy se jednalo o ptáky uniklé od chovatelů,“ komentuje Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku.
Labuť černá je o něco menší než bílé labutě, na první pohled je nezaměnitelná. „Málokdo však ví, že nemá pouze černé peří. Její letky jsou bílé, což je vidět pouze v letu. Od naší labutě se odlišuje i převážně červeným zbarvením zobáku a výrazným bílým proužkem,“ přibližuje odborník z Přerovska v tiskové zprávě.
Ačkoliv je pohled na neobvyklého návštěvníka rybníků v Tovačově atraktivní, bylo by podle ornitologů vhodné, aby se na zimu dostala zpět k chovateli. „Labutě se živí převážně rostlinnou potravou, které bude v zimě nedostatek, a proto by bylo dobré, aby se našel její majitel, který by si ji měl odchytit,“ míní Šafránek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.