Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Nástupkyně rekordmanky. Zoo Olomouc sestavuje nový chovný pár opiček kalimiko

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku bude mít brzy nový chovný pár drápkatých opic rodu kalimiko. Černě zbarvené primáty přirozeně obývající severozápad Jižní Ameriky, chová Zoo Olomouc už více než pětadvacet let, loni ale samec i samice ve vysokém věku uhynuli.

Kalimika neboli tamaríny skákavé, jak zní jejich starší název, chová olomoucká zoo od roku 1997. V uplynulém roce se ale rozloučila se samcem i samicí. „Oba se dožili v naší zoo vysokého věku, ale samice byla s délkou života 25 let rekordmankou. Sestavení nového chovného páru je tedy nabíledni,“ komentovala mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Do olomoucké zoologické zahrady tak přicestovala nová samice tamarína skákavého. Ta se narodila v Německu, později pak pobývala v zoo ve slovinském hlavním městě Lublaň. „Jedná se o jedince velmi klidné a vstřícné povahy,“ podotkla zooložka Jitka Vokurková.

Za samicí by měl za necelé dva měsíce dorazit ze Švýcarska také samec. Za celou dobu chovu se v Zoo Olomouc narodila pouze tři mláďata opic kalimiko.

Roční náklady na krmiva v Zoo Olomouc stouply o milion korun

Přibližně o šestnáct procent meziročně stouply náklady na krmivo v Zoo Olomouc. V roce 2022 zaplatila zoologická zahrada za potravu pro zvířata necelých sedm milionů, loni už částka přesáhla osm milionů. Nejrozmanitější krmné dávky potřebují...

Tento druh byl poprvé popsán v roce 1904 švýcarsko-brazilským přírodovědcem Emilem Augustem Goeldim, v angličtině se označuje také jako Goeldiho opice. Vyskytují se na severozápadě Jižní Ameriky, konkrétně obývají houštiny a přízemní patra pralesů Bolívie, Brazílie a Peru, kde za účelem vyhledávání potravy často sestupují i na zem. „Kalimiko umí velmi dobře šplhat a skákat i do vzdálenosti čtyř metrů. Po průměrné době březosti 144 až 159 dnů samice obvykle porodí jediné mládě, a ne dvojčata jako u jiných kosmanů a tamarínů. Ve skupině se také množí několik samic, nejen dominantní jedinec. Další zvláštností je, že v prvních týdnech života se o mládě stará a nosí je především matka. Otec a ostatní členové skupiny se výchovy účastní až později. Mláďata jsou kojena tři měsíce, v té době si již začínají samostatně shánět potravu,“ přiblížila mluvčí Gronská.

Houby jako důležitý zdroj potravy
V potravě opic rodu kalimiko je v menší míře zastoupeno ovoce, květy i míza stromů a ve větší hmyz, pavouci, vejce a menší druhy obratlovců. Houby tvoří majoritní část jejich potravy, i v období sucha bývají v potravě zastoupeny až ze 40 procent. Jsou jedinými tropickými primáty, o kterých je známo, že jsou na tomto zdroji potravy závislí.
Zdroj: Zoo Olomouc

Ohodnoť článek

Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, kalimiko, tamarín skákavý, Zoo Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nástupkyně rekordmanky. Zoo Olomouc sestavuje nový chovný pár opiček kalimiko  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.