Takřka patnáct stovek čapích hnízd evidují odborníci na území České republiky, s pozorováním dospělých čápů, jejich mláďat i neobsazených hnízdišť mohou pomoci i dobrovolníci. Česká ornitologická společnost zveřejňuje všechna místa spojená s výskytem čápů bílých na webu se speciální mapou. Aktivitu ptáků, kteří si rádi staví své příbytky na lidských stavbách, lze pozorovat v nepřetržitých živých videopřenosech na internetu.
Odborníci evidují v České republice přes 1400 čapích hnízd, každý rok se počet těchto míst ale mění, některá hnízda zanikají a jinde si čápi budují nová. Program občanské vědy Čapí hnízda sleduje průběh hnízdění čápů od roku 2014, kdy u příležitosti celostátního i mezinárodního sčítání byl čáp bílý spolu s čápem černým vyhlášen Ptákem roku. Sledování hnízd čápů bílých probíhá v rámci projektu Okřídlení sousedé. Seznam všech čapích hnízd je k dispozici na webu České společnosti ornitologické (ČSO). „Proč Okřídlení sousedé? Okřídlení sousedé s námi žijí již po staletí, nástrahám moderní doby se však nedovedou přizpůsobit během několika málo let. V projektu prostřednictvím filmů, publikací, seminářů pro učitele, přednášek pro odborníky a vycházek pro veřejnost představujeme možnosti, jak se každý z nás může zapojit do ochrany našich okřídlených sousedů,” říká Gabriela Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda a vede projekt Okřídlení sousedé. V případě čápů pomůže zdánlivá maličkost – posbírat v okolí hnízda a míst, kam chodí pro potravu, provázky a jiné odpadky, které by mohly mláďatům na hnízdě ublížit.
Sobota, 8. června 2024, 16:51
V olomoucké zoo na Svatém Kopečku se v posledních několika týdnech podařilo odchovat po dvou mláďatech lemurů a zubrů a dokonce třináct mláďat kozorožců kavkazských. Těch přitom v přírodě žije posledních několik stovek. Nové přírůstky u lemurů...
Do databáze hnízd je možné vložit i aktuální fotografie hnízd nebo zadat zcela nové hnízdiště, které ještě není v evidenci. „Důležité je spočítat mláďata a případně uvést, zda je některý z jejich rodičů okroužkován. Pokud možno i s kódem a barvou kroužku. Na některých hnízdech jsou mláďata již velká jako jejich rodiče a rozeznat je můžete pouze podle zbarvení a délky zobáku. Mladí čápi mají kratší zobák zbarvený černě, dospělý ho mají delší a červený. Sčítáním čápu a čápat přispějí lidé také k jejich ochraně,“ říká Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.
Do databáze je možné zadat informaci i o letos opuštěných hnízdech. „V případě, že zůstalo hnízdo neobsazené, nebo je tam pouze jeden nebo dva nehnízdící čápi, tak i takový údaj je velmi cenný pro další vyhodnocení úspěšnosti hnízdění,“ podotýká ornitolog.
V posledních letech se rozšiřují také možnosti pozorování dění v čapích hnízdech díky webkamerám. V přímém přenosu tak je možné sledovat pozoruhodné ptactvo hned na několika místech v regionu Olomouckého kraje, a to například na Olomoucku v Dlouhé Loučce a v Domašově nad Bystřicí, v Nezamyslicích na Prostějovsku či ve Starém Městě na Šumpersku nebo v Supíkovicích na Jesenicku.
Program občanské vědy Čapí hnízda letos slaví již desátou sezónu. „Loni jsme zažili velmi úspěšnou sezónu – zapojilo se 924 dobrovolníků, kteří spočítali 1 687 vzletných mláďat, což bylo nejvíc v historii programu. Zatím doufáme, že letošní sezóna bude podobně úspěšná,“ doplnila na webu České společnosti ornitologické Gabriela Dobruská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.