V olomoucké zoo na Svatém Kopečku se v posledních několika týdnech podařilo odchovat po dvou mláďatech lemurů a zubrů a dokonce třináct mláďat kozorožců kavkazských. Těch přitom v přírodě žije posledních několik stovek. Nové přírůstky u lemurů běločelých jsou už k vidění v pavilonu opic.
Lemuří mláďata se v zoo narodila 20. dubna. „Po narození byla krátkou dobu matka od ostatních členů rodiny dočasně oddělena. Nyní ji už můžete i s mláďaty vidět v pavilonu opic. Jedná se opět o dvojčata – dva samečky,” uvedla v tiskové zprávě zooložka Jitka Vokurková. Lemuři se v olomoucké zoo poprvé objevili v roce 1989 a od té doby se tam narodilo 49 mláďat.
Lemuři běločelí obývají výhradně ostrov Madagaskar a jejich populace stále klesá. Za posledních 24 let se snížila o 30 procent. Nejvíce jsou ohroženi odlesňováním a lovem pro maso. Ve snaze tento druh zachránit vznikají na Madagaskaru speciální rezervace.
Středa, 5. června 2024, 17:04
Po osmdesáti letech se na svahy mezi Ovčárnou a Petrovými kameny na Pradědu v Jeseníkách vrátí ovce. Stádo bude hlídat pastevec s ovčáckými psy, volná pastva by měla pomoci zdejším vzácným rostlinám, jako je třeba zvonek vousatý, které odtud téměř...
Mezi 13. a 30. květnem se na Svatém kopečku narodilo také 13 mláďat kozorožců kavkazských. „Čtyři samice dokonce odchovávají dvojčata,“ doplnila Vokurková. Stejně jako lemuři jsou kozorožci endemitem, tedy se vyskytují pouze v určité omezené oblasti, a jejich populace ve volné přírodě klesá. Žijí pouze v pohořích Gruzie a Ruska v nadmořských výškách až 4 tisíce metrů. Lidé často loví trofejní samce kozorožců, jejichž rohy můžou mít až 106 centimetrů.
Olomoucká zoo je největším chovatelem tohoto druhu na světě. Od roku 1987 odchovala 166 mláďat a v roce 1996 byla dokonce pověřena vedením plemenné knihy kozorožců kavkazských. „V rámci zavedení nového systému v EAZA byl tento druh povýšený a převedený do EEP (Evropský ex-situ program). Na vedení tohoto programu se mimo koordinátora z olomoucké zoologické zahrady bude podílet i druhová komise složená z chovatelů těchto zajímavých zvířat,“ dodala mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
Pondělí, 3. června 2024, 15:02
O dvoutýdenní mládě pečuje samice mravenečníka čtyřprstého ve skrytu zázemí Zoo Olomouc. Malý mravenečník podle odborníků dobře prospívá a při vážení se mohl na chvíli ukázat i před objektivem fotoaparátu. Odchov mravenečníků je poměrně složitý, a...
Nejčerstvějším přírůstkem v zoo na Svatém kopečku jsou mláďata zubrů evropských. „Narodila se 25. května a 3. června. O obě mláďata vzorně pečují jejich matky,“ řekla Vokurková. Zubři se do Olomouce dostali poprvé v roce 1973 ze zubří obory ve slovenských Topolčiankách. V roce 1986 jejich chov v Olomouci ustal, ale v roce 2013 se znovu vrátil. Od té doby přivedli olomoučtí chovatelé na svět 17 mláďat.
Zubr evropský byl v první polovině minulého století na pokraji vyhynutí. „V roce 1925, kdy započalo jednání o záchraně zubrů, zůstalo naživu asi 60 jedinců, kteří žili u soukromých chovatelů, z přírody zubr úplně vymizel. V roce 2016 dosahoval celkový počet zubrů už 6 573 jedinců a ve volné přírodě žilo 4 472 z nich,“ vysvětlila Gronská.
Největší stáda zubrů teď žijí v Polsku, v části Bělověžského pralesa. Skupina zubrů byla vypuštěna i ve vojenském areálu v Milovicích a dokonce se i rozmnožuje. „Několik dalších lokalit v ČR se k vypuštení zubrů připravuje. Repatriace těch našich je možná v Asii, ale s ohledem na politickou situaci to momentálně není reálné,“ uzavřela mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.