Počasí dnes27 °C, zítra30 °C
Sobota 20. července 2024  |  Svátek má Ilja
Bez reklam

Obyvatelé kraje loni odevzdali 2600 tun elektroodpadu. Ušetřené emise odpovídají ročnímu provozu 1350 aut

Lidé v Olomouckém kraje vysbírali v loňském roce 2600 tun elektroodpadů, a snížili tak uhlíkovou stopu o 4200 tun. Každý obyvatel kraje v průměru odevzdal zhruba 4,11 kilogramu. Jde o množství, které by za celý rok ježdění autem s benzínovým motorem vyprodukovalo zhruba 1350 českých rodin.

Sběrem elektroodpadů lidé z Olomouckého kraje ušetřili téměř 1075 MWh elektrické energie, 398 tisíc kubíků vody nebo přes 1,7 milionu litrů ropy. Díky recyklaci tak přispěli ke snížení environmentálního dopadu elektroodpadu.

"Naše environmentální vyúčtování poskytují krajům cennou zpětnou vazbu. Chceme takto jeho obyvatelům poděkovat za jejich ekologické úsilí a také je motivovat k ještě většímu zapojení do ochrany naší planety," uvedla Lýdia Stanková, manažer marketingových projektů společnosti REMA Systém, který je jedním z kolektivních systémů pro sběr odpadních elektrozařízení v republice.

Například množství ušetřené vody by pokrylo průměrnou roční spotřebu více než 2500 čtyřčlenných domácností. Uspořená elektrická energie by zase stovce průměrných českých domácností vydržela na tři roky provozu spotřebičů, ohřev vody i vytápění. Ušetřené emise oxidu uhličitého odpovídají celému roku ježdění autem s benzínovým motorem pro zhruba 1350 českých rodin.

Elektroodpad v současnosti představuje nejrychleji rostoucí kategorii odpadu. Podle odhadů bude lidstvo do roku 2050 produkovat 110 milionů tun ročně. Aktuálně se na Zemi může vyskytovat přes 300 milionů tun nezrecyklovaného odpadního elektra. "Proto je nesmírně důležité, aby vysloužilá elektronika, ale také baterie nekončily ve směsném odpadu, ale byly řádně odevzdány k recyklaci a dalšímu materiálovému využití," apeluje Stanková.

FOTOGALERIE: Kromě jablek má Kofola v Libině i byliny. Pragerovy sady zachránila před vykácením

Kromě jablek bude Kofola, která na přelomu roku koupila Pragerovy sady v Libině na Šumpersku, a zachránila je tak před vykácením, v podhůří Nízkého Jeseníku pěstovat také byliny. Loni zde sklidila čtyři tuny heřmánku, letos chce produkci zvýšit o...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto REMA Systém/istockphoto.com

Štítky elektroodpad, třídění, emise, recyklace, množství, Olomoucký kraj, Česko, elektrická energie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Obyvatelé kraje loni odevzdali 2600 tun elektroodpadu. Ušetřené emise odpovídají ročnímu provozu 1350 aut  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.