Máte zájem o brigádu? Potom pozor na nový podvod, před kterým varují policisté. Objevil se už na Jesenicku

Autoři , | Foto Dominik Svoboda

Policisté registrují nový podvod, který během několika málo dní připravil důvěřivé občany o statisíce korun. Tentokrát se kybernetičtí šmejdi zaměřují na zájemce o práci či brigádu, která spočívá v lajkování videí. Jak celý podvod probíhá, vysvětlují policisté.

Jak to vše začne a probíhá?

Například ženě z Jesenicka nedávno podvodníci nabídli placené lajkování videí a příspěvků na sociálních sítích, a přitom ji připravili o téměř osmdesát tisíc korun.

Vše obvykle začíná tak, že zájemci o brigádu či práci z domova na internetu klikli na různých zejména prodejních portálech či sociálních sítích na nabídku práce nebo přivýdělku z domova. Vyplnili základní údaje a poté byli kontaktováni ženou – „konzultantkou“ (např. pod jmény Laura, Carla či Daphne), která jim přiblížila, v čem práce spočívá. Jednalo se o sledování reklam a videí, jejich „lajkování“ v určitém časovém limitu. Podmínkou bylo nainstalování aplikace Telegram a plnění zaslaných úkolů, kdy potvrzením splnění bylo odeslání printscreenu zhlédnutého videa. Za zhruba tři takto „olajkovaná“ videa měly být „brigádníkům“ zaslány peněžní prostředky řádově ve stokorunách. Tak se i stalo, a to u nich vyvolalo pocit důvěry.

Následně přišla od „konzultantky“ nabídka úkolu, který byl podmíněn vložením finančních prostředků. Ty měly být splněním úkolu zhodnoceny. Pokud „brigádník“ souhlasil, byl odkázán na další osobu – „mentora“ (např. pod jmény Nikos, Anthony…), který poškozeným zadával jasné instrukce,  co a jak mají dělat, na jaké účty částky ke zhodnocení posílat, a i v jakém čase. Poté měli dotyční zaslat výpis z banky, že platba proběhla. V některých případech v dalších krocích byli poškození přesvědčeni k registraci u směnáren virtuálních měn – např. aplikace ZEN. Někdy nastala situace, že jim začal „mentor“ vyčítat, že udělali něco špatně a tím způsobili škodu. Při odesílání finančních částek na různé účty uvedené „mentorem“ došlo i k tomu, že platby byly bankou zablokovány jako podezřelé. V těchto situacích měl „mentor“ radit poškozeným, jak mají komunikovat s bankou, aby vše proběhlo.

Jaký byl závěr?

Po několika platbách, když chtěli poškození své „zhodnocené“ peníze vybrat, tak jim bylo odepsáno, že vypršel kód na vyplacení peněz a podmínkou k vrácení peněz je poslání dalších. To už však většinou „brigádníci“ pochopili, že o peníze přišli.

Policisté ve všech případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvodu, za který prozatím neznámému pachateli hrozí trest odnětí svobody až do výše pěti let.

Nová finta s lajkováním videí za peníze. Ženu z Jesenicka šmejdi připravili o téměř osmdesát tisíc korun

Šmejdi přišli s novou fintou, jak z lidí na internetu vylákat peníze. Ženě z Jesenicka nabídli placené lajkování videí a příspěvků na sociálních sítích, a přitom ji připravili o téměř osmdesát tisíc. Celou věc již vyšetřuje policie.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podvod, brigáda, lajkování, internet, video, příspěvek, peníze, banka, platba, okres Jeseník, sociální síť, Telegram

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.