Téměř třicítka týraných pejsků z množírny v Olomouckém kraji, kterou v polovině května odhalila policie, skončilo v útulku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Otřesný a smutný příběh zubožených zvířat má šťastný konec. Ani ne po dvou měsících je už většina pejsků v novém domově.
V polovině května policisté na Olomoucku objevili množírnu, ve které trpěla asi stovka psů. Sedmašedesátiletá chovatelka z Olomoucka a pětaosmdesátiletá překupnice z Prahy jsou podezřelé z týrání zvířat a dalších trestných činů, čivavy, jorkšírské teriéry nebo maltézské psíky dvojice prodávala hlavně v Praze. Případ svým rozsahem nemá v poslední době obdoby, psi trpěli v otřesných podmínkách. Ženám hrozí šest let vězení.
Devětadvacet zubožených psů skončilo v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Ani ne po dvou a půl měsících už většina z nich našla nový domov.
"Jednalo se o plemena, která jsou atraktivní, jorkšíři, čivavy, maltézáčci, u nich není až tak složité najít nový domov. Jsou to oblíbená plemena na rozdíl od velkých psů, jako jsou ovčáci, dogy, dobrmani nebo rotvajleři. Z těch devětadvaceti pejsků, které jsme z množírny zachránili, už zůstalo v podstatě jen šest, kteří ještě nejsou v nových domovech, ale zájemce už také mají," potvrdil Leopold Dostál z Útulku Voříšek.
Pondělí, 13. května 2024, 10:54
Policisté objevili na Olomoucku množírnu, ve které trpěla asi stovka psů. Sedmašedesátiletá chovatelka z Olomoucka a pětaosmdesátiletá překupnice z Prahy jsou podezřelé z týrání zvířat a dalších trestných činů, čivavy, jorkšírské teriéry nebo...
Pejsci byli podle něho ve strašném stavu. "Vůbec nebyli socializovaní. Žili v kobkách, neznali, co je to tráva, sluníčko, déšť," kroutí hlavou Dostál.
O to víc ho potěšil zájem lidí. Převažují přitom zájemci z velké dálky, z Prahy, Ústí nad Labem nebo až z Karlových Varů. "Je to neuvěřitelné, že ti lidé za námi přijedou a někteří tady byli i třikrát, aby si pejska osvojili. Chodili s ním na procházky. Ukáže se tak, že mají opravdu zájem, a my máme jistotu, že pejsek jde do dobrých rukou," neskrývá spokojenost Dostál.
Otřesný případ nelegální množírny tak podle něho dostal i svou dobrou tvář. "My jsme národ pejskařů a milujeme psy. A jak jsou lidé zlí a dokážou pejskům ublížit, tak jsou také lidé, kteří milují psy a dokážou jim pomoct. Teď se to ukázalo a my sami jsme z toho byli překvapení. Člověka to potěší," přiznává Dostál.
Zájem o osvojení týraných pejsků byl podle něho obrovský. "Kvůli této kauze volalo strašně moc lidí, to bylo i padesát telefonátů denně," popsal.
Na otřesný případ upozornili ochránci zvířat společně s dokumentaristy České televize, kteří na celé kause pracovali delší dobu a popsali ji v reportáži.
Psi žili v domě na Olomoucku v jedné místnosti, zapáchaly zde výkaly, psi byli v kotcích nebo voliérách pro papoušky. Měli přerostlé drápy, zarudlé a rozleptané polštářky na tlapách od výkalů nebo silné záněty očí a zubů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.