Před bouřkami s přívalovým deštěm varují meteorologové také v regionech Olomouckého kraje, výstraha je platná od středečního večera až do čtvrtečních brzkých ranních hodin. Bouřková linie má postupovat podle předpovědí přes území České republiky od západu, může přinést i krupobití či prudké nárazy větru.
Středeční den se i v Olomouckém kraji nese v duchu tropických teplot, podle meteorologů před frontálním rozhraním proudí nad střední Evropou velmi teplý vzduch od jihu. Podle předpovědi by měly nejvyšší teploty v kraji dosáhnout hodnoty až 35 stupňů Celsia. K večeru se očekává na Moravě změna počasí, od západu bude přibývat oblačnosti. Už v průběhu dne by měly některé oblasti v Česku zasáhnout bouřkové jevy. „První bouřky zřejmě začnou vznikat v pásu mezi západní Šumavou a Karlovarskem, přesná poloha je zatím nejistá. Bouřky budou mít podobu multicel, které se spojí v linii, jež bude pomalu postupovat k severovýchodu či východu, později večer k jihovýchodu. Nebezpečné budou zejména srážky – úhrny až 50 milimetrů za krátký čas, v opakovaných bouřkách i více,“ uvedli zástupci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Středa, 10. července 2024, 08:57
Přerovskem se na konci června prohnala dvousetletá povodeň, této úrovně dosáhl například potok Šišemka v obci Šišma. Průtok byl přes třicet metrů krychlových vody za sekundu. Postižené obce stále sčítají škody, půjdou do milionů.
„Velmi silné bouřky budou doprovázeny přívalovými srážkami, nárazovým větrem a kroupami,“ uvedl Petr Drobek z regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ Ostrava-Poruba.
Například prostějovská radnice upozorňuje také na rizika spojená se vstupem do zalesněných oblastí. „Odbor správy a údržby majetku města informuje občany, že kvůli silnému větru a předpovědi ČHMÚ je uzavřen lesopark Hloučela včetně cyklostezky v úsecích ulic Tichá - Kostelecká, Kostelecká - Pod Kosířem, Pod Kosířem - Olomoucká, Olomoucká - Vrahovická, a také parky Smetanovy sady, Kolářovy sady a Spitznerovy sady. V důsledku silného větru lze očekávat možné poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách, vzniká nebezpečí úrazu uvolněnými předměty, zlomenými větvemi a možné komplikace v dopravě,“ uvedla mluvčí Prostějova Alena Vrtalová.
Podle meteorologů přesná lokalizace bouřek není při předpovědi možná, z údajů numerického modelu Aladin je potenciál na velké srážky nezanedbatelný. „Kroupy mohou mít průměr kolem tří centimetrů, nárazy větru lokálně i kolem 90 km/h. Bouřková aktivita bude od západu slábnout - v Čechách odpoledne a večer, na Moravě a ve Slezsku během noci na čtvrtek 11. července,“ doplnil ČHMÚ.
Ochlazení po bouřkách bude jen mírné, maximální teploty pro čtvrteční den by se měly pohybovat opět okolo 29 °C, v pátek předpovídají meteorologové opět překročení i tropické třicítky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.