Do šesti let by mělo na letišti v Bochoři u Přerova sloužit až 600 profesionálních vojáků z různě zaměřených útvarů. Do roku 2035 počítá armáda s navýšením početního stavu až na 1400 vojáků. Důležitost areálu státní strategické infrastruktury narůstá i s blížícím se dokončením dálnice D1 u Přerova. Armáda si nechává zpracovat studii na rozvoj letiště, v příštích sedmi letech předpokládá investici do zázemí v hodnotě 2,5 miliardy korun.
Na letiště v Bochoři, odkud se armáda v roce 2013 odstěhovala do Náměště nad Oslavou, se z Prostějova přestěhuje prapor bezpilotních systémů a vojenská policie. Z Lipníku nad Bečvou zamíří do Bochoře část zásobovacího praporu. Na letišti bude státní podnik LOM dál organizovat výcvik pilotů vojenských vrtulníků a mají tam být také opravárenské kapacity pro pozemní síly.
Strategický význam letiště v Bochoři díky dokončovanému poslednímu úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic podle Lipky výrazně vzrostl. Dálnice je totiž hlavní komunikací pro přesun aliančních vojsk a letiště bude ležet v jejím sousedství. „Armáda reaguje na aktuální změny bezpečnostní situace v Evropě, která se zhoršuje nejen kvůli válce na Ukrajině. Aktualizujeme své struktury a vytipovali jsme několik areálů, kde jsme kdysi působili a kam se nyní potřebujeme vrátit,“ uvedl řekl zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR brigádní generál Pavel Lipka. Armáda bude mít do konce letních prázdnin k dispozici analýzu aktuálního stavu letiště. „K tomu jsme vytvořili integrovaný pracovní tým. Jeho výstup bude podkladem pro zpracování zastavovací studie k zabezpečení rozvoje letiště. Ta určí, jak další harmonogram činnosti, tak finanční předpoklad rozvoje letiště," dodal Lipka.
Pátek, 19. července 2024, 11:47
Řidič či řidička neznámé totožnosti vyděsil a ohrozil další motoristy na začátku tohoto týdne na dálnici D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem. Úsek projel v obou směrech, kuriózně v obou případech v protisměru. Policistům z dálničního oddělení se...
Příští rok v květnu by armáda díky studii měla mít jasno o kapacitě přerovské základny a jakým způsobem bude moci jednotky na letišti umístit. „Vracíme se sem a bude zde stálá vojenská posádka, jak tomu bylo v minulosti,“ řekl Lipka. Představitelé armády dnes jednali o plánovaném návratu posádky na letiště v Přerově se starosty Přerova a okolních obcí. Armáda hodlá podle Lipky využívat pouze areál letiště, který vlastní ministerstvo obrany, a nemá zájem plochu rozšiřovat. „Návrat armády na letiště znamená pro místní region oživení místní ekonomiky, nové pracovní možnosti, rozvoj služeb a podnikání,“ dodal Lipka.
Podle senátorky Jitky Seitlové (KDU-ČSL) bude letiště v Bochoři nadále sloužit pro výcvik pilotů vojenských vrtulníků. „Bude to záložní letiště. Někteří starostové měli obavu, zda zde budou létat letouny F35, což armáda vyloučila. Padla také obava, že drony budou skenovat nemovitosti v okolí. To je také vyloučeno,“ řekla Seitlová, podle které je třeba dořešit majetkové záležitosti týkající se napojení areálu letiště na D1 či ubytování vojáků v Přerově a okolních obcích.
Přerovské letiště má dlouholetou historii, funkční bylo již za druhé světové války, kdy zde operovaly cvičné i bojové letouny německé Luftwaffe. Letiště bylo v novodobé historii sídlem 23. základny vrtulníkového letectva Edvarda Beneše. Základna byla zrušena na konci roku 2013. Letiště nyní spravuje státní podnik LOM.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.