Z celkem 27 olomouckých městských částí se při aktuálních povodních dostala velká voda do staveb pouze v jedné z nich. Záplavy postihly okrajovou čtvrť Chomoutov, přes kterou se řeka Morava vlévá dál do hanácké metropole. Místní lidé likvidují škody v zatopených domech a někteří kritizují absenci protipovodňových opatření. Podle primátora se ochranný systém buduje postupně, podle logicky sestaveného plánu, který v budoucnu obsáhne i nejsevernější oblast Olomouce.
S úlevou se ohlíží většina občanů Olomouce za vypjatým obdobím povodňového ohrožení, voda nebezpečně stoupala ale krajské město významné škody neutrpělo, i když čídla hlásila na Nových Sadech výšku hladiny řeky Moravy 492 centimetrů, tedy hodnotu o více než 60 centimetrů nad hranicí 3. stupně povodňové aktivity. „Jakkoliv to byla třetí nejhorší povodeň za sto let a do objemu kubíků se srovnala s povodní z roku 2006, tak dosud vybudovaná protipovodňová ochrana dokázala zprůchodnit koryto řeky natolik, že dopad i v lokalitách Černovíra či Chomoutova, byl daleko menší, než by zřejmě byl, kdyby druhá etapa náplavky či mostu u Bristolu neexistovala. To už jsou jednoznačná tvrdá data, která se potvrdila,“ bilancuje olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO) a jedním dechem dodává: „Je to pro nás velká výzva, abychom se z pohledu této povodně podívali i na to, jak máme nachystanou III. etapu protipovodňových opatření v rámci probíhající architektonické soutěže.“
Trápením s opravou interiérů domů, úklidem a vyhazováním věcí si ovšem musí projít zaplavená oblast městské části Chomoutov. „Už jsme otevřeli diskuzi s Povodím Moravy z hlediska ochrany Chomoutova. Ať už půjde o velkou stavební variantu nebo i alternativu mobilní protipovodňové ochrany, která se dá realizovat nějakými hrázemi, když se ta velká voda blíží,“ nastínil primátor. Komplexnější úpravy ale zřejmě budou záležitostí ještě řady dalších let.
Úterý, 17. září 2024, 12:39
Jesenicko se vzpamatovává ze zničujících povodní a začíná sčítat škody. Půjdou do desítek milionů. Běsnící říčka Bělé zničila silnice, chodníky, park a nenávratně poškodila mnoho domů, prvních dvacet v nejbližších dnech dostane demoliční výměr. Na...
Povodí Moravy ve spolupráci s městem investovalo miliardy do rozsáhlé soustavy opatření. Řešení majetkoprávních záležitostí, administrativy, přípravy projektů a samotná realizace úprav pokrývajících oblast kolem přibližně sedmi kilometrů řeky probíhá postupně přes dvě desetiletí a je rozdělená do několika fází. „Celý systém se začal připravovat někdy po povodních v roce 1997 s Povodím Moravy a má svou logiku. Začalo se první etapou s jezem, aby vodohospodáři byli schopní hladinu nějakým způsobem regulovat a na povodně se připravovat. Na to navázala II. A etapa s prvním rozlivem od ulice Velkomoravské směrem ke Kojeňáku, kde jsme si vyzkoušeli vytvoření široké nivy. Pak se pokračovalo stavební II. B etapou v centru města. Pokračujeme i se IV. etapou. Jde o logiku, která se nastavila už před 20 lety. Jsem rád, že od roku 2006 se nezastavilo, všechny politické reprezentace a vedení města ve spolupráci se státem projektovaly nebo stavěly protipovodňová opatření a dalších osm nebo deset let se to tak ještě dělat bude,“ vysvětluje primátor.
Kdy přijde na řadu lepší ochrana Chomoutova, tak není jasné, k dokončení hlavních ochranných opatření, která umožní převést přes Olomouc téměř čtyřsetletou povodeň, ještě zbývá několik let úsilí, poté bude bezpečný průtok i na úrovni 650 metrů krychlových za sekundu. Při nedávném řadění živlů Morava kulminovala v úterý ráno na měrném profilu na Nových Sadech při hodnotě 317 metrů krychlových za sekundu.
Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře se musí při budování protipovodňových opatření postupovat tak, aby nedošlo jinde ke zhoršení odtokových poměrů. Nejprve se tak provedly úpravy v centrální části Olomouce, na které naváží etapy na nátoku a výtoku z města. „V souvislosti s Olomoucí se zmiňuje princip přesýpacích hodin. Je potřeba nejprve vyřešit nejužší místo a pak se zabývat oblastmi nad a pod,“ říká Chmelař a dodává: „Koncepci protipovodňové ochrany Chomoutova jsme zpracovali v rámci předcházení povodňových rizik. V Chomoutově bylo navrženo prstencové ohrázování obce, neboť se jedná o velmi komplikovanou lokalitu z hlediska ohrožení povodněmi. K dalšímu rozpracování byla koncepce předána městu.“
Úterý, 17. září 2024, 16:46
Pro dospělé občany, malé děti i domácí mazlíčky se do nebezpečných prostor vydávali hasiči, záchranáři, policisté i další odvážní aktéři při akutní fázi povodňového dění uplynulých dnů. Profesionální a dobrovolní hasiči evidují v Olomouckém kraji za...
Přednostní rozsáhlé změny v Chomoutově by i podle primátora mohly znamenat negativní důsledky pro zbytek Olomouce. „Řešila se nejprve logicky ochrana největšího území, kde je také největší koncentrace lidí ohrožených na zdraví a životě a také nejvíce ohroženého majetku. V Chomoutově bylo touto povodní zalito 80 budov, kdyby se řeka rozlila v některé z hustě obydlených zástaveb ve městě, tak se bavíme o tisících až desetitisících ohrožených občanů a škodách v miliardách, jako jsme to zažili v roce 1997,“ přidává další aspekt primátor, který vnímá citlivost tématu pro občany zasažené povodní přímo v Chomoutově. „Při každé takové situaci, kdy začne voda takto stoupat, jsme tam od rána do večera. Já se na nikoho nezlobím, když mu rupnou nervy a stěžuje si. Ale ti lidé v té lokalitě bydlí desetiletí a vědí, že řeka tam je. Logicky se nezačalo budovat opatření nad Olomoucí, protože by musely být dimenzované na slabý průtok městem, kde byl špunt. Ten se nejdřív musel odstranit, aby se mohly pak upravovat místa, kde je možný rozliv do krajiny,“ sdílí pohled Povodí Moravy i přední představitel olomoucké radnice. „Ještě nemáme dořešenou III. etapu, její vybudování zase bude znamenat, že se voda a povodeň nějak bude chovat a podle toho se upraví modely, se kterými se půjde až na Chomoutov. Vše na sebe navazuje,“ podotýká primátor.
Ve staré částí Chomoutova zejména ve směru na Štěpánov tak mají lidé plné ruce práce, přes rozsáhlá akutní preventivní opatření se jim záplava nevyhnula. Slova uznání míří od olomouckého primátora mimo jiné na adresu dobrovolných hasičů. „Chomoutovští hasiči, na kterých to všechno bylo, protože státní hasiči zasahovali na Jesenicku, odvedli nejvíc práce při přípravě a celé koordinaci. Do dneška ještě zasahují, odčerpávají vodu z nemovitostí. Byl to bez nadsázky jejich rok, ve spolupráci s dalšími sbory nejen z Olomouce ale i z okolních obcí, tam měli několikadenní nonstop pohotovost zvládli to na jedničku,“ ocenil Miroslav Žbánek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.