V oblasti zasažené ničivými povodněmi na severu Olomouckého kraje pracovalo v průběhu uplynulého víkendu mnoho stovek dobrovolníků a přispěli k prvotnímu odklízení následků živelné pohromy. Pomoc při obnově Šumperska a Jesenicka je ale stále potřebná, rozsah katastrofy je mimořádný.
Nejen hasiči, vojáci, pracovníci technických služeb, obcí a dalších institucí vytrvale pracují na likvidaci dopadů katastrofálních povodní v oblasti Jesenicka a Šumperska. Mnoho lidí pomáhalo svým blízkým, ale i neznámým spoluobčanům dobrovolnicky. Prvotní zájem o zapojení se do náročného úklidu byl vysoký, postupně ale klesá.
„Region je opravdu hodně zasažený, lidé pomoc potřebují, myslím, že ještě tři čtyři týdny bude tato forma pomoci trvat. Na začátku se zvedla obrovská vlna solidarity, v tuto chvíli jsou počty dobrovolníků, které vypravujeme, jsou o něco menší. Ale je to pochopitelné, začal semestr, spousta studentů už nemůže vyrazit, i když jim fakulta absence omluví, tak je pro ně pak složité výuku dohánět. Spousta lidí je také už unavených, dobrovolníci potřebují vystřídat a určitě bychom rádi nějaké další sehnali,“ shrnula situaci manažerka Dobrovolnického centra Univerzity Palackého v Olomouci Vladimíra Sedláčková.
Univerzitní centrum zajišťuje každé ráno na sever Olomouckého kraje pro dobrovolníky autobusové spojení, odpoledne pak je možnost vrátit se autobusem zpět do Olomouce. Vhodnější je podle zástupců dobrovolnické organizace na místě pomoci strávit přibližně dva až tři dny, ubytování i základní strava či občerstvení je pro zájemce o pomoc druhým zajištěno.
Úterý, 24. září 2024, 06:57
Náročné vyklízení katastrofickou povodní zasažených budov na severu Olomouckého kraje přináší další komplikace, které musejí obce ve spolupráci s krizovým štábem řešit. Zničené se hromadí ve vesnicích a městech, plné jsou už ale skládky, kam by se...
Přes všední dny se počty dobrovolníků přirozeně snižují. „Studenti potřebují být ve škole, pracující v zaměstnání. Doufáme, že se nám na víkend podaří vypravit nějaké větší skupiny. Na tento týden máme nahlášených asi 240 lidí, nejezdí všichni každý den, ale různě podle svých možností. Ještě registrace samozřejmě sbíráme a budeme je spouštět i na další týden, abychom měli aktuální přehled,“ informovala manažerka Sedláčková. Tím připomíná i skutečnost, že pro vstup do zdevastované oblasti za účelem dobrovolnické pomoci by se měli lidé nahlásit u některé ze čtyř určených organizací – Dobrovolnického centra UP, Českého červeného kříže, Maltézské pomoci či Arcidiecézní charity Olomouc.
Zkoordinování pomoci je jedním z důležitých úkolů, kterým se instituce zabývají. „Plně spolupracuje s krizovým štábem Olomouckého kraje. Snažíme se dobrovolníky vozit tam, kam štáb určí, protože zjišťují potřeby od jednotlivých obcí a podle toho dělí kapacity. Záleží také na tom, kam se zrovna dá jet, problémem jsou i zničené cesty,“ podotkla Vladimíra Sedláčková.
Pro práci obnově zasažených míst bude nadále potřeba každá pomocná ruka. Přes organizaci Maltézská pomoc se zapojilo do různorodých činností 272 dobrovolníků v sobotu a přibližně o čtyřicet méně jich pak pomáhalo v neděli. „Tento týden pokračujeme v organizaci dalších týmů – v pondělí se zapojilo 48 dobrovolníků, v úterý 59. Potřeba pomocníků je stále vysoká, zejména během pracovních dnů,” komentoval v tiskové zprávě Michal Umlauf z Maltézské pomoci a doplňuje: „Vysíláme dobrovolníky na základě potvrzené potřebnosti od obcí, proto prosím nezahlcujte obecní úřady telefonáty s nabídkami pomoci. Spolupracujte s organizacemi, které tuto činnost koordinují, aby byla pomoc co nejefektivnější. Pokud jedete pomáhat svým blízkým jako rodinní příslušníci, není nutné se hlásit ani registrovat.“
Pátek, 20. září 2024, 13:34
Možné komplikace spojené s očekávanou vlnou solidarity se snaží mírnit Olomoucký kraj a další instituce a organizace s blížícím se víkendem, který řada lidí plánuje využít k důležité pomoci svým blízkým, ale i neznámým lidem v lokalitě zdevastované...
Intenzivně se do pomoci poničenému regionu zapojila také Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO), která zprostředkovávala personální i materiální podporu. „ACHO koordinovala nasazení 469 dobrovolníků do oblastí Jesenicka, kde pracovali ve Vápenné, Kobylé, Velké Kraši, Vidnavě a Skorošicích. Na základě rozhodnutí hejtmana byla oblast Jesenicka částečně uzavřena, aby se zabránilo příjezdu příliš velkého počtu neorganizovaných dobrovolníků,“ podotkl mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc Marek Navrátil.
Rozsáhlou pomoc poskytuje v Olomouckém i Moravskoslezském kraji také Český červený kříž. Organizace zajišťovala evakuační centra či nouzové ubytování, psychosociální podporu, dovoz materiálu či zdravotnickou a veterinární péči a také organizaci úklidových akcí právě ve spolupráci s dobrovolníky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.