Takřka čtyři desítky nemovitostí musely být na Jesenicku strženy kvůli výraznému poškození při zářijových ničivých záplavách. Rozhodnutí statiků o úplné demolici se týkalo převážně rodinných domů v České vsi, v Mikulovicích a v Bělé pod Pradědem. Ještě více objektů bourali firmy a hasiči v sousedním Moravskoslezském kraji, šlo o více než 70 staveb.
„Podle informací hasičů statici zkontrolovali v okrese Jeseník již více než 230 objektů. K celkové demolici bylo určeno 39 objektů, celkové demolice z bezpečnostních důvodů prováděl neprodleně Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky,“ sdělila mluvčí jesenické radnice Markéta Kaniová. Doplnila, že k částečnému zbourání bylo určeno 18 objektů, v tomto případě šlo o přístavby či hospodářské budovy. Částečné demolice si zajišťují podle ní občané sami nebo v součinnosti s obcí přes soukromou firmu, proplacení by pak měl řešit kraj, dodala mluvčí.
Povodně v polovině září na několika místech v postižené oblasti Jesenicka domy zcela zbořily nebo strhly jejich část, případně porušily statiku natolik, že nebyly obyvatelné. Poškozené stavby po záplavách v terénu obcházel tým sestavený ze statiků, zástupců stavebního úřadu a hasičů. Poškozené domy se nacházely v okolí řeky Bělé, Staříče a Vidnávky, řekl již dříve vedoucí odboru stavebního úřadu a územního plánování jesenické radnice Jan Kalina. „Jde o tok Bělé od Bělé pod Pradědem, Jeseníku, České Vsi, Písečné a Mikulovic a poté tok Staříče, to znamená Lipová-lázně. Postiženy jsou také obce na severu jako Kobylá nad Vidnavkou, Velká Kraš, Vidnava, Žulová a Vápenná," uvedl Kalina.
Úterý, 22. října 2024, 15:03
Povodně v září 2024 způsobily na vodohospodářských stavbách a opatřeních v okolí řek v Olomouckém kraji za pět miliard korun. Pracovníci státních podniků Povodí Moravy a Povodí Odry nepřetržitě pracují na odstraňování akutních potíží a nebezpečných...
„K demolici dochází v případě, že se jedná o nemovitost, u které je možné provézt její bezpečné odstranění, a která svým stavem ohrožuje zdraví osob či bezpečnost okolních objektů. V souvislosti s tímto pak zajišťují prostředky záchranného útvaru také odvoz suti a materiálu, jenž v odhadu čítá cca 30-40 sklápěcích automobilů na jeden objekt,“ přiblížila Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR.
Po ničivých povodních musely jít k zemi i objekty v sousedním Moravskoslezském kraji, kde statici rozhodli o zbourání 72 staveb, řekl minulý týden novinářům ředitel moravskoslezských hasičů Radim Kuchař. Dodal, že mezi budovami, u kterých bylo rozhodnuto o stržení, je i 37 rodinných domů. Nejvíc budov k demolici je podle Kuchaře na horním toku Opavy na Bruntálsku.
Lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, pomůže stát. Vláda schválila poskytnutí jedné miliardy korun na pomoc obcím a krajům zasaženým povodněmi na zajištění dočasného náhradního ubytování a náhradních prostor pro vzdělávání. O podporu na financování modulárních kontejnerových jednotek bude možné žádat od začátku listopadu, uvedl po jednání kabinetu ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). S odstraňováním následků povodní budou nadále podle rozhodnutí vlády pomáhat také vojáci, vláda na návrh ministerstva obrany prodloužila jejich nasazení. Do konce listopadu jich může pomáhat v zasažených regionech až 1000.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.