Policisté obvinili v korupční kauze Autostráda, ve které jde o ovlivňování dopravních zakázek v Olomouckém kraji, dalších pět lidí a jednu firmu, dosud bylo v případu obviněno 13 lidí. Nová obvinění se týkají dopravní zakázky v Kostelci na Hané na Prostějovsku, stíháni jsou i tři lidé z původní kauzy Autostráda.
Případ dopravních zakázek v kraji loni 13. listopadu otevřeli detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zásahem na krajském úřadě, na přerovské radnici, ve stavebních firmách či na Správě silnic Olomouckého kraje (SSOK). Kauza kvůli hlavním aktérům zasáhla i krajskou ODS.
V rozšířeném obvinění, které se týká další veřejné zakázky v Kostelci na Hané, jsou podle jednoho z obhájců Tomáše Vymazala stíháni tři stejné fyzické osoby jako v první kauze Autostrády. "Obviněno je navíc nově pět fyzických osob a jedna právnická, jde o dodavatele, subdodavatele a zástupce investora. Stíháni jsou ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, nejde však v jejich případě o organizovaný zločin,“ řekl Vymazal, který zastupuje jednoho z obviněných zástupců stavební firmy.
Čtvrtek, 6. června 2024, 17:11
Prvotní jednání o reklamacích nekvalitně zrekonstruovaných silnic v souvislosti s kauzou Autostráda absolvovali zástupci Olomouckého kraje a dodavatelských firem. Hejtmanství chce nechat předělat čtyři ze šesti úseků, u kterých odborná diagnostika...
Osm stíhaných v souvislosti s touto zakázkou dnes potvrdilo také Vrchní státní zastupitelství. Kromě trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky tento případ vyšetřují také jako přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun potvrdil, že tato věc souvisí s předchozí kauzou, ve které je kvůli nezákonnému ovlivňování veřejných zakázek v dopravních stavbách v Olomouckém kraji stíháno 13 lidí. Tři fyzické osoby jsou trestně stíhány v obou trestních věcech.
Mezi původními obviněnými je bývalý krajský náměstek pro dopravu a přerovský radní Michal Zácha, který poté rezignoval nejen na své funkce, ale vystoupil i z ODS, podnikatel Robert Knobloch, tehdejší zástupci Správy silnic, zástupci stavebních firem i pracovníci krajského úřadu. Výše způsobené škody a rozsah prospěchu se pohybuje podle žalobců v řádech desítek milionů korun.
Podle žalobců šlo o organizovanou zločineckou skupinu, její členové ovlivňovali stavební zakázky pro vybrané stavební firmy. Aktéři navíc získávali finanční prospěch pomocí šizení stavebních prací z pohledu použitého materiálu a technologických postupů, nesprávné likvidace nebezpečného odpadu a část peněz i pomocí nadhodnocení ceny. V některých případech již Olomoucký kraj uplatnil reklamaci. Obviněným hrozí mnohaleté vězení, například za zneužití pravomoci úřední osoby či za přijetí úplatku je to až 12 let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.