Také města Olomouc a Litovel zveřejnily informace o finanční podpoře pro domácnosti, které letos v září zasáhly ničivé povodně. Prostřednictvím Státního fondu životního prostředí vyčlenila vláda na pomoc občanům miliardu korun, každá z domácností může dosáhnout na částku okolo 40 tisíc korun. O konkrétní výši příspěvku rozhodují obce, které zpracovaly postupy pro orientační posouzení škody, od které se odvíjí výše poskytnutých peněz.
Až do 12. prosince shromažďuje město Olomouc žádosti občanů, jejichž domácnosti byly před dvěma měsíci zasaženy velkou vodou. V případě hanácké metropole se podle olomouckého primátora Miroslava Žbánka (ANO) jednalo o přibližně osmdesát objektů v městské části Chomoutov.
„Statutární město Olomouc poskytne jednotnou částku ve výši 40 tisíc korun každé postižené domácnosti, která dostatečně doloží zatopení nemovitosti nad úrovní obytné části, nebo zatopení technologií nezbytných pro provoz obytných částí. Za každou postiženou domácnost může být o poskytnutí podpory žádáno pouze jednou,“ přiblížila mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová, s tím, že žádosti o podporu bude možno podávat na Magistrátu města Olomouce, odboru sociálních věcí, a to prostřednictvím předepsaného formuláře. Další podrobnosti a podmínky uvádí město na svém webu.
Čtvrtek, 19. září 2024, 15:17
Z celkem 27 olomouckých městských částí se při aktuálních povodních dostala velká voda do staveb pouze v jedné z nich. Záplavy postihly okrajovou čtvrť Chomoutov, přes kterou se řeka Morava vlévá dál do hanácké metropole. Místní lidé likvidují škody...
Značně rozsáhlejší byly dopady přírodní katastrofy v Litovli, kde se sběr žádostí o finanční příspěvek ze stejného státního fondu také rozběhl 12. listopadu a potrvá až do konce letošního roku. Podobně jako v Jeseníku, kde již registrace domácností pro podporu běží od závěru minulého týdne, bude v Litovli výše příspěvku rozdělená do více kategorií. Podle informací uvedených na webových stránkách Litovle se schválená podpora může pohybovat v rozmezí 10 tisíc až 80 tisíc korun, u vážně poškozených či neobyvatelných nemovitostí.
„Máme za úkol stát požádat stát o podporu pro občany. Je na nás, jaké stanovíme pravidla, které se nějakým způsobem korigují. Někdo má zatopený sklep, někdo sklep s bojlerem a někdo i obytné části domu, rozdíly jsou velké. Někdo dostane víc a jiný zase méně. Máme připravenou komisi, která bude žádosti posuzovat. Podle povodňových map máme vytipovaných 719 domácností, které se potkaly s vodou plus bytové domy, kde byla voda hlavně ve sklepích,“ shrnul starosta Litovle Viktor Kohout (SNK).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.