Budování rozpracované IV. A etapy protipovodňových opatření na jihu Olomouce i po nedávné velké vodě podle zástupců města zdárně pokračuje. Investice Povodí Moravy za 170 milionů korun přispěje nejen k ochraně části území hanácké metropole, ale přinese i přírodě blízké úpravy lokality, která se stane vhodným prostředím pro rozvoj flory i fauny.
Stavba IV. A etapy protipovodňové ochrany Olomouce v oblasti Nových Sadů začala letos v březnu, terénním a stavebním úpravám musela ustoupit i zahrádkářská kolonie. Zahrádkáři proti zrušení osady dlouhodobě vystupovali. Na pozemcích hospodařili na základě smluv, které jim město podle plánu vypovědělo.
„Na pravém břehu byla odstraněna zahrádkářská kolonie uvnitř záplavového území mezi protipovodňovou hrází a řekou. To, že ji není možné z řešení protipovodňové ochrany vynechat, potvrdila i letošní povodeň, neboť v místě, kde stávaly chatky, přístřešky na nářadí a skleníky volně protékala voda,“ upozornil mluvčí olomoucké radnice Pavel Konečný.
Na břehu poblíž čistírny odpadních vod firma navyšuje a rekonstruuje hráz, revitalizací prochází i pravobřežní berma, tedy část říčního koryta, která se zaplavuje až při vyšších průtocích. „Po povodni se opět setkáváme s názorem, že na severu a na jihu města by stačilo odtěžení úseku řeky do hloubky. To by ale jen narušilo břehy, navazující krajinu včetně podzemních vod, žádné zkapacitnění a ochranu nemovitostí by to nepřineslo,“ komentoval na webu města vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.
Pátek, 20. září 2024, 18:25
Zatímco lidé v Olomouci chodili kontrolovat řeku Moravu při výrazném vzestupu její hladiny na náplavku či k mostu u kojeneckého ústavu na pomezí městských částí Nové Sady a Nový Svět, jeden z klíčových momentů hrozících záplav se odehrával kousek...
Důležitá změna probíhá i na levém břehu, kde voda v budoucnu přinese nový život do odstaveného ramene řeky Moravy. Petr Loyka připomíná, že tato část vodního toku se měla samostatně revitalizovat již v roce 1997, ale plány zhatila tehdejší katastrofální povodeň.
Na horním konci ramena označovaného jako Mrtvé bude průleh, voda proteče od úrovně třicetidenní vody. „Při povodni se stane součástí zaplaveného území v systému hráz – rozliv a jak bude voda klesat, tak se zase postupně stane rameno v celé délce průtočným až do pozvolného poklesu. Název Mrtvé rameno již nebude platit, bude plnohodnotnou součástí ramenného systému řeky, bude živé a plné ryb, s výraznou přirozenou reprodukcí rybích druhů, které pro rozmnožování nemají podmínky v hlavním toku,“ uvádí zástupci města.
Pondělí, 30. září 2024, 19:06
V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Protipovodňová opatření většinu města Olomouce až na jednu výjimku ochránila. Co by město mělo udělat, aby byl...
Stavba IV. A etapy by měla pokračovat do konce roku 2025, schvalovacími procesy nyní prochází i související fáze IV. B, která se bude týkat levého břehu směrem k Holickému lesu. „Zahrnuje zejména vybudování zemního valu kolem Nového Světa, zbudování obtokového ramene a inundačního mostu pod železnicí a revitalizaci údolní nivy tak, aby byl s etapou výše po toku vytvořen logický protipovodňový celek, na nějž naváže Holický les,“ doplnil mluvčí Konečný.
Proměna okolí řeky na jihu města ve IV. etapě přispěje kromě ochrany Nového Světa a Nemilan i k uzpůsobení lokality pro procházky či trávení volného času v přírodním prostředí. „Žádná z již vybudovaných etap protipovodňových opatření v Olomouci neměla takovou podporu lidí, jako má nyní ta čtvrtá. Je to i tím, že ji nestavíme lidem pod okny domů na nábřežích, nebouráme a nestavíme mosty, nekomplikujeme a nezhoršujeme stavbou ve městě dopravu a vlastní stavbou neztrpčujeme lidem život,“ poznamenal primátor Miroslav Žbánek (ANO).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.