V posledních dnech se teplota dostala pod bod mrazu a příroda vykouzlila mnoho zamrzlých ploch lákajících nejen k bruslení. Hasiči však varují, vstup na zamrzlé rybníky či jezera stále představuje riziko. Vrstva ledu zatím nemám dostatečnou tloušťku.
Bezpečná tloušťka ledu je zhruba 12 centimetrů. Tolik musí led měřit, aby bezpečně unesl dospělého muže. „Pokud se jedná o zamrzlou hladinu pohybující se vody, musí být led vždy ještě silnější,“ uvádí na webu hasičů mluvčí Martina Götzová. Podobnou ledovou plochu však v těchto dnech v regionu nenajdeme.
Oblíbeným cílem pro zimní radovánky je v případě silných mrazů například jezero Poděbrady nedaleko Olomouce. Zástupci restaurace na břehu vodní plochy také varují před lákavým vstupem na ledovou plochu. „Dnes proběhlo za dohledu státního notáře měření! A výsledky nejsou dobré. Vstup na jezero nedoporučujeme! Aktuální tloušťka ledu je sedm centimetrů. Kdo si vyzkoušel udělat pár krůčků, jistě si všiml, jak to pod nim praská. To bude určitě ta nadváha po Vánocích. Nedělej tedy machra, že to zvládneš a raději ty brusle ještě nech na půdě. Nestojí to za to,“ napsali na sociální sítě představitelé restaurace u oblíbené volnočasové lokality.
Úterý, 31. prosince 2024, 17:03
Do studené Bečvy v Přerově se dnes opět ponořilo několik desítek otužilců z celé Moravy. Rozloučení s letošním rokem pojali v pestrých maskách. Otužilecká show se setkává s obrovským zájmem obyvatel, skotačení otužilců sleduje z břehů řeky až...
Minulou zimu si užili lidé bruslení i na Uničovském rybníku u budovy gymnázia v Litovli. Město i letos monitoruje sílu ledové vrstvy, která je i zde nedostačující. „Není bezpečné vstupovat na zdánlivě zamrzlé vodní plochy. Tloušťka ledu má teprve několik centimetrů a hrozí jeho prolomení,“ upozornila litovelská radnice.
Sílu ledu není obecně vhodné zkoušet ani házením kamenů a dalších předmětů. Většina z nich pak skončí na dně vodní nádrže a následně komplikuje přístup do vody i údržbu rybníků.
Ještě před samotným probořením můžeme situaci zachránit rychlou reakcí. „Pokud začne led křupat nebo praskat, ihned si lehneme na břicho a vracíme se zpět tou samou cestou, kterou jsme po ledě šli,“ radí mluvčí hasičů.
Rozhodně není dobré se po ledě pohybovat ve skupinách. Jednotlivci by mezi sebou měli mít rozestup minimálně pěti metrů.
Pokud jsme svědky proboření někoho do ledu, je třeba dbát hlavně o svoji bezpečnost. V první řadě je třeba zavolat pomoc. V tomto případě se doporučuje volat linku 112.
Záchranáři rozhodně nedoporučují, abychom pro člověka v ledové vodě chodili samotní. Led může být natolik poškozený, že neunese ani případného zachránce. Hasiči jsou na tyto situace lépe vybaveni a prochází pravidelným školením.
Pokud se tonoucího z chladné vody podaří dostat, prioritní je tepelný komfort. „Pokud je oběť při vědomí, je na místě opatrné vysvlečení mokrých svršků a převlečení do suchého oblečení. Máme-li po ruce například autolékárničku, můžeme postiženého zabalit do termoizolační fólie,“ vysvětlují hasiči.
U osob v bezvědomí je nutné zkontrolovat základní životní funkce a v případě potřeby ihned zahájit neodkladnou resuscitaci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.