Počasí dnes-1 °C, zítra-2,2 °C
Pondělí 13. ledna 2025  |  Svátek má Edita
Bez reklam

Jedovaté rosničky včelí v Zoo Olomouc přivedly na svět potomstvo. Metamorfóza probíhá v zázemí

Skupina jedovatých rosniček včelích v Zoo Olomouc se rozšířila o nové potomky. Stromové žáby z Jižní Ameriky jsou k vidění v expozici v prostorách u východu z areálu. Vývoj dalších generací rosniček probíhá v oddělených nádobách, kde dochází k přeměně pulců v malé žabky.

V terarijní expozici v prostorách východu ze zoologické zahrady Olomouc mohou návštěvníci pozorovat také rosničky včelí, které se daří na Svatém Kopečku odchovávat. V teráriu samičky po spojení se samci kladou snůšky do misek s vodou. „Děje se tak v noci, kdy vykazují rosničky největší aktivitu. To je poznat každé ráno podle ‚upatlaného‘ skla, po kterém rosničky díky svým přísavkám velmi rády šplhají. Naše skupina rosniček pochází z lotyšské Zoo Riga,“ přiblížila mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Prvním mládětem letošního roku v olomoucké zoo je opět kotul. Malá opička se zatím drží matky

Prvním mládětem letošního roku v olomoucké zoo je malý kotul. Návštěvníci ho už nyní mohou vidět ve venkovním výběhu, pokud se matka rozhodne podívat se ven. Tyto opice chová svatokopecká zoo od roku 1993 a celkově se zde narodilo už 145 mláďat.

Vajíčka z připravených misek pracovníci zahrady okamžitě přesunují do oddělených nádrží, kde se po třech dnech líhnou pulci. „Vývin pulců trvá přibližně dva měsíce. Ke konci stádia pulce se začínají objevovat nejprve zadní a poté přední nohy. Ocas mění svůj tvar a postupně zaniká. Stejně jako svůj tvar mění celé tělo a razantní změnu prodělávají i vnitřní orgány jedince. Nakonec malá žabička vylézá z vody na okolní vegetaci a začíná žít suchozemským způsobem života,“ popisuje dění v zázemí mluvčí.

Žabí larvy neboli pulce chová zoo v plastových boxech s filtrací, jako potrava slouží v první fázi vločkové krmivo pro rybičky. „Ve vodě jsou nachystané větvičky a umělé rostliny čnící z vody, aby se čerstvě metamorfované žáby měly kde zachytit. Následuje přesun do terárií, kde je udržována důkladná čistota a malé žabky jsou krmeny miniaturními cvrčky, octomilkami a chvostoskoky,“ říká Iveta Gronská. Rosnička včelí je jedním ze zástupců organismů se životní r-strategií, kdy při rozmnožování klade důraz na množství na úkor kvality. „Jistý úbytek mláďat je tudíž normální. Metamorfóza rozhodně neznamená pro malou žabku ani pro chovatele záruku úspěšného odchovu,“ dodává mluvčí olomoucké zoo.

Modrozelené tkáně
Tkáně rosničky včelí jsou modrozelené, což je vidět i přes jejich tenkou pokožku například na přísavkách na konečcích prstů. V ohrožení vylučují ze žláz v pokožce bílý jedovatý sekret.
Zdroj: Zoo Olomouc

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, rosnička včelí, terárium, Zoo Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jedovaté rosničky včelí v Zoo Olomouc přivedly na svět potomstvo. Metamorfóza probíhá v zázemí  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.