Zatímco naprostá většina území Olomouce přečkala významný vzestup hladiny Moravy na podzim 2024 bez úhony, v městské části Chomoutov došlo k rozvodnění řeky a zaplavení desítek nemovitostí. Magistrát nyní vyhodnocuje nedávné povodně a zabývá se možnostmi budoucí ochrany nejsevernější oblasti hanácké metropole.
Po povodních v září 2024 lidé kritizovali radnici i další instituce kvůli nedostačujícím protipovodňovým opatřením. Podle zástupců města i Povodí Moravy se ochranný systém buduje postupně, nejsevernější část Olomouce je podle odborníků z pohledu ohrožení povodněmi komplikovanou lokalitou.
V závěru tohoto týdne se zástupci olomouckého magistrátu vydali do Chomoutova kvůli terénnímu šetření a diskuze nad možnostmi protipovodňových opatření v této části města. „Odbor ochrany zpracoval po loňské zářijové povodni souhrnnou zprávu, na kterou naváže „Studie vyhodnocení dopadů povodně ze září 2024“. Ta podrobně zanalyzuje a vyhodnotí průběh povodně, včetně míry účinnosti opatření, která již v Chomoutově fungují,“ sdělila Lenka Jedličková z oddělení komunikace a marketingu Magistrátu města Olomouce.
Prohlídky problematických míst a lokalit, které by mohly při dalším ohrožení pomoci, se zúčastnil také olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO) či vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka. Jednou z oblastí, která by mohla zadržet masu vody na severu Olomouce, je Chomoutovské jezero. „Vzniklo zatopením jámy po těžbě štěrkopísků. Od roku 1968 zde byla v provozu i úpravna pitné vody, kvůli zhoršující se kvalitě vody byl areál v 90. letech minulého století uzavřen. Vodní plocha je však součástí území ležícího v chráněné krajinné oblasti Litovelského Pomoraví. Toto území je rovněž chráněno jako ptačí oblast a také je chráněno jako přírodní památka. Je tedy k další diskuzi se Správou CHKO, zda by bylo možné jezero k retenci využít,“ nastínil na webu města Petr Loyka.
Studie dopadů nedávné povodně by měla poskytnout důležité informace pro další postup při plánovaní opatření, jejichž realizace by mohla proběhnout v krátkodobém horizontu. „Po zajištění těchto vstupů bude zadáno prověření možností vybudování konkrétních protipovodňových opatření či jiných povodňových úprav, které by s ohledem na majetkové vztahy a v rychlém čase umožnily alespoň částečné navýšení míry protipovodňové ochrany v Chomoutově. Jedná se hlavně o opravy, doplnění stávajících hrází, doplnění česel, svodnic a dalších jednodušších opatření, ke kterým není potřeba projektová příprava,“ vyjmenoval primátor Žbánek.
Čtvrtek, 20. února 2025, 20:13
Měsíční krajinu nebo zemi zdevastovanou válkou připomíná mnoha lidem v Mikulovicích na Jesenicku pohled na bezprostřední okolí jejich domů pět měsíců po povodni. Kolem koryta, kudy se prohnala v září rozvodněná Bělá, zůstávají hromady sutin, silnice...
Olomouc se dlouhodobě věnuje budování protipovodňových opatření, ve spolupráci s Povodím Moravy proběhla I. a II. etapa, v realizaci je IV. A fáze na Nových Sadech a na ni by měla brzy navazovat etapa IV. B. V úvodním stádiu příprav je také III. etapa pro Lazce a Černovír. Komplexní ochrana Chomoutova je kvůli poloze městské části složitá. „Most přes řeku Moravu v Chomoutově nemá potřebnou kapacitu pro převádění velkých vod a při povodni je obtékán inundačními proudy po obou březích. Zástavba u silničního mostu zasahuje až k břehům Moravy a vylučuje možnost zkapacitnění koryta řeky. Z toho vyplývá, že fyzické možnosti jsou omezené, a ochrana této lokality je proto limitovaná,“ uvedli zástupci Olomouce.
Řešením by mohlo být vytvoření obtokového kanálu, které má převést bezpečně až padesátiletou povodeň, což by Chomoutov ochránilo před průtoky, které byly při velké vodě loni či v roce 2006. „Koncepci protipovodňové ochrany Chomoutova jsme zpracovali v rámci předcházení povodňových rizik. V Chomoutově bylo navrženo prstencové ohrázování obce, neboť se jedná o velmi komplikovanou lokalitu z hlediska ohrožení povodněmi. K dalšímu rozpracování byla koncepce předána městu,“ uvedl po zářijových povodních mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Pondělí, 30. září 2024, 19:06
V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Protipovodňová opatření většinu města Olomouce až na jednu výjimku ochránila. Co by město mělo udělat, aby byl...
Pro zvýšení ochrany nejsevernější městské části Olomouce je zvažována rovněž i obnova původní selské hráze nad severní částí Chomoutova, která už vlivem času neplní svou funkci. „Souběžně se studií vyhodnocení dopadů povodně ze září 2024 bylo také zadáno rozšíření hydrodynamického povodňového modelu města pro zbývající část řeky Moravy na území Chomoutova a jejích přítoků. Na základě sestaveného povodňového modelu budou posouzeny různé kombinace povodňových scénářů a budou propočítána navržená protipovodňová opatření,“ doplnila k dalšímu postupu Lenka Jedličková.
Přípravný proces po provedení potřebných analýz bude moct pokračovat projekčními pracemi a hledáním možností financování nákladných úprav. „Každá opatření vyvolávají potřebu získání pozemků a spolupráce jejich vlastníků podmiňuje rychlost výstavby. Věříme, že přístup vlastníků bude vstřícný a umožní takováto opatření co nejdříve realizovat,“ poznamenal primátor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.