Prodloužený sváteční víkend a příznivé počasí navýšily zájem o návštěvu jarních Jeseníků, což následně zaznamenali i zdravotníci na urgentním příjmu jesenické nemocnice. Mezi ošetřené úrazy turistů z oblíbené horské oblasti se zařadily i méně obvyklé případy – dva lidé zamířili do zdravotnického zařízení kvůli uštknutí jedovatou zmijí.
Pacientům s uštknutím se věnují v jesenické nemocnici odborníci na anesteziologicko – resuscitačním oddělení (ARO), kam se dostávají obvykle přes urgentní příjem, ať už dorazí sanitkou nebo vlastní formou dopravy.
„Při podezření na uštknutí zmijí provedeme základní vyšetření, sledujeme vitální funkce a posoudíme rozsah místní reakce. Podle stavu pacienta rozhodujeme o hospitalizaci nebo ambulantní léčbě – a samozřejmě jsme připraveni podat i antisérum, pokud je to nutné. Sérum nemusí být podáno ihned, záleží vždy na stavu pacienta a místu uštknutí. V lehčích případech nemusí být podáno vůbec,“ popsal na webu Nemocnice AGEL Jeseník primář anesteziologicko – resuscitačního oddělení László Szücs.
K rizikovému stavu způsobenému jediným tuzemským jedovatým hadem dochází podle zástupců nemocnice nejčastěji při náhodném kontaktu. Pravděpodobnost takového setkání podle primáře Szücse roste s příchodem teplejších měsíců. „Letos jsme už během dubna ošetřili dva pacienty. Jednoho zmije uštkla při pohybu v přírodě a druhého při práci na zahradě,“ doplnil primář jesenického ARO.
Jed zmije způsobuje otok, bolest, někdy i celkové příznaky jako nevolnost, zvracení nebo kolaps. Vážnější reakce hrozí především dětem, starším lidem nebo alergikům. „Je důležité, abychom správně vyhodnotili rizikovost každého případu. Vždy kontrolujeme celkovou reakci organismu, protože někdy se vážné příznaky projeví až s odstupem několika desítek minut. Včasné ošetření a správná reakce na místě hrají klíčovou roli. Většinu případů zvládneme bez komplikací, pokud k nám pacient dorazí včas,“ dodává lékař.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám