Potkani, odpadky a nepřizpůsobiví. Olomouc trápí neustálé problémy v přednádraží

Autoři | Foto Stanislav Heloňa, Pavel Fiala

Přemnožení hlodavci, zašlé přístřešky i zeleň a stálý problém s pohybem nepřizpůsobivých osob. Někteří Olomoučané upozorňují na neutěšený stav okolí hlavního vlakového nádraží, které je jednou ze vstupních bran do hanácké metropole. Zástupci radnice i dalších institucí situaci dlouhodobě řeší, podle části veřejnosti je ale k uspokojivému výsledku stále daleko.

„Loni jsem několikrát město upozornil na nedostatečný svoz a úklid odpadků, přemnožené hlodavce, neřešení situace s bezdomovci nebo neutěšenou situaci v prostoru mezi vzrostlými platany, kde to funguje jako veřejná toaleta. Výsledky a řešení jsou téměř nulové. Hlodavci neustále pobíhají a občas přeskočí i spícího bezdomovce,“ komentoval situaci v přednádražním prostoru v Olomouci Pavel Fiala, který na nádraží pracuje už 10 let. „Buksusy, které byly mezi platany, jsou vykáceny a vznikla zde náletová plocha, která připomíná Rumunsko a Bulharsko před 20 lety. Přístřešky na zastávkách MHD jsou nedostatečně udržované a mohl bych pokračovat,“ zmínil Fiala.

Na sociálních sítích mu další uživatelé dali za pravdu. „Tohle si říkám pokaždé, když přijedu vlakem. Být turista a vylézt do toho bordelu hned u nádraží, tak tomu ani orloj nepomůže. Otočit se na patě a Olmík škrtám,“ ostře hodnotil Michal.

Na podobu oblasti nádraží má vliv nejen město Olomouc, ale také Správa železnic a České dráhy. Podle zástupců olomoucké radnice se pořádek v lokalitě intenzivně řeší i na společných kontrolách přímo v terénu, kde představitelé jednotlivých institucí projednávají potřebné změny a opatření.

Uzavřené vjezdy, odpojené parkovací automaty. FN Olomouc čeká výměna vrátnic

Odlišnými trasami, než mohou být zvyklí, budou muset v příštím týdnu projíždět řidiči areálem Fakultní nemocnice Olomouc. Největší zdravotnické zařízení střední Moravy nechá vyměnit již nevyhovující objekty vrátnic na ulici I. P. Pavlova a...

Mluvčí Olomouce Pavel Konečný přiblížil, že úklid přednádraží včetně vysypávání odpadkových košů probíhá každý den od ranních hodin, jedenkrát týdně pak provádí technické služby i strojní čištění vozovek a chodníků. „Odbor životního prostředí řeší podněty od občanů k výskytu hlodavců a zajišťuje deratizaci. Za období leden-květen bylo v lokalitě provedeno 10 deratizačních zásahů. Další deratizace by měly provádět SŽ a ČD,“ řekl k dalšímu nepříjemnému jevu na Jeremenkově ulici mluvčí. Zároveň doplnil, že mytí přístřešků probíhá na základě objednávky odboru dopravy jednou ročně. Otázka modernizace přístřešků či laviček, stojanů na kola a dalších prvků je ve fázi rozpracované studie v kanceláři architekta města.

Pracovníci Výstaviště Flora Olomouc se zaměřují na ošetřování keřů, živých plotů a stromů. „V rámci této činnosti provádí také úklid odpadků z těchto vegetačních ploch. Zvýšená koncentrace odpadků je v místě laviček, které přímo sousedí s keřovými skupinami a jsou využívány z velké části nepřizpůsobivými osobami, které také odpadky do zeleně odhazují a zeleň využívají pro vykonání fyziologických potřeb,“ konstatoval Pavel Konečný.

Nejen poznatky pracovníků města či drážních organizací potvrzují, že značné úsilí o úklid prostranství a vyhubení hlodavců se komplikuje kvůli jednání osob, které nemají zájem dodržovat základní pravidla. „Správa železnic po vlastních zkušenostech konstatovala, že původcem nepořádku, který okolo odpadových nádob vzniká, jsou především nepřizpůsobiví občané města Olomouce, kteří hledají zbytky jídel, případně věci, které by mohli dále využít. Vyhazují odpadky mimo odpadové nádoby a tím dávají prostor pro hlodavce, kteří se zde množí a obtěžují jak obyvatele města, tak návštěvníky města, kteří zde procházejí,“ stojí v zápise z místního šetření, jehož závěrem je i dohoda na zajištění četnější deratizace, posílení ostrahy či zjištění možnosti instalace dalších kamer.

Také pocitové mapy Olomouce jasně naznačují, že z hlediska emoce nebezpečí či strachu vévodí celému území právě lokalita přednádraží. Řešení problematického chování nepřizpůsobivých lidí je ale složité.

Jak hodnotíte stav přednádraží v Olomouci? (známkování jako ve škole)

 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo45 čtenářů
 

„Hlavní nádraží na ulici Jeremenkova je jednou z lokalit, kde probíhá během celého dne i noci intenzivní kontrolní činnost ze strany městské policie i se zapojením městského kamerového dohlížecího systému. Jedná se o lokalitu, kde je zvýšená koncentrace osob bez domova, čemuž odpovídá i počet zjištěných případů v souvislosti s narušováním veřejného pořádku,“ sdělil mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle s tím, že oznámení či samotných přestupků spojených se zakázanou konzumací alkoholu či narušováním veřejného pořádku řeší strážníci u nádraží okolo tisícovky ročně.

„Jak vyplývá i z častých vyjádření osob bez domova, důvodem jejich přítomnosti u vlakového nádraží, či obchodních domů je reálná možnost získání drobných finančních částek či potravin. Pokud tedy bude existovat část veřejnosti, která tyto osoby obdarovává, tak vždy bude existovat i protipól další části veřejnosti, které jakýkoliv výskyt těchto osob je nepříjemný, a budou se dožadovat jejich opuštění veřejného prostoru. Tento požadavek však v rámci současné platné právní úpravy není reálný, samozřejmě vyjma případů, kdy bude k dispozici konkrétní svědecké vyjádření směřující k možnosti řešení případného protiprávního jednání konkrétní podezřelé osoby,“ vysvětlil mluvčí strážníků.

Podle zkušeností městské policie není ani účelné udělovat osobám bez domova pokuty, protože vymahatelnost sankce je velmi problematická. „Ve většině případů samotné přestupky strážníci řeší domluvou se zajištěním uvedení místa do původního stavu, pokud se jedná o znečištění veřejného prostranství,“ přiblížil Čunderle s tím, že důležitým předpokladem řešení problému je znesnadnění životního stylu nepřizpůsobivých osob. „Pokud chceme mít vlakové nádraží, centrum města, zastávky MHD a další místa na veřejném prostranství bez obležení osob bez domova, nezbývá, než abychom v sobě vzali odvahu a striktně požadavky o peníze odmítali a zejména při náznaku protiprávního jednání uvedené nepřehlíželi, ale vše oznámili Městské policii Olomouc nebo Policii ČR,“ uvedl Čunderle a dodal: „Pokud se ale dotyčná osoba žádného protiprávního jednání nedopouští a jen svým zanedbaným vzhledem v kombinaci s nevábným odérem, který je občanům nepříjemný a pohoršuje okolí, tak nemají strážníci k ruce potřebný legislativní nástroj, aby tento stav mohli jakkoliv změnit.“

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Město, pořádek, úklid, nádraží Olomouc, technické služby, městská policie, zeleň, deratizace, potkani, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.