Součástí Dnů židovské kultury v Olomouci bude i výstava o Masarykovi

Autoři | Foto Jindřich Karas

Divadelní představení, filmové projekce i přednášky doprovodí letošní Dny židovské kultury v Olomouci. Přehlídku otevře v pondělí výstava s názvem Masaryk a Svatá země, která představí dosud nepublikované fotografie a další archivní materiály z návštěvy prezidenta v této zemi na jaře 1927. Festival s jedenáctiletou tradicí se koná v Arcidiecézním muzeu a potrvá do 18. října, informoval jeho pořadatel Alexandr Jeništa z Muzea umění v Olomouci.

Přehlídka letos nese titul Od začátku... Česko-Slovensko a Izrael. „Zvolené téma má dvě roviny - sto let od vzniku Československé republiky a 70 let od vzniku Státu Izrael, ale také zdůrazňuje od počátku nadstandardní československo-izraelské vztahy," uvedl Jeništa. K tématu se vztahuje i výstava snímků z cesty prezidenta Masaryka do Svaté země. „Je to vůbec první návštěva oficiální hlavy státu v tehdejší mandátní Palestině, zárodku Státu Izrael. Přestože československý prezident deklaruje cestu jako soukromou a kvůli bezpečnosti ji podniká tajně a pod jiným jménem, Izraelci jí přikládají ohromný význam a nikdy na ni nezapomněli," doplnil Jeništa.

Zaměření na českou stopu v Izraeli

Na českou stopu v Izraeli ať už po umělecké, architektonické či politické stránce, se zaměří přednášková část festivalu. O obnově československo-izraelských vztahů po roce 1989 bude mluvit bývalý český velvyslanec Michael Žantovský. Festival otevře také téma českých výtvarníků, kteří emigrovali do Palestiny, po vzniku samostatného státu v roce 1948 do Izraele.

Součástí festivalu jsou také divadelní představení, dvě z nich se inspirovaly současným tématem rehabilitace židovského hřbitova v Prostějově. Jde o autorskou inscenaci režiséra Jakuba Čermáka a centra Johan s názvem Po tvých hrobech šlapu a groteskní komedii Hynka Skotáka v podání Městského divadla Zlín nazvaná Furianti.

Filmová sekce představí české i izraelské snímky, které reflektují především mimořádnou atmosféru konce 40. let, zlomového období pro oba státy. Diváci v Divadle hudby uvidí například série rozhovorů s lidmi, kteří v roce 1948 pomáhali s výstavbou nového židovského státu, či příběhy zahraničních pilotů, kteří v roce 1948 pomáhali bránit Stát Izrael ve válce za nezávislost. V hudební části festivalu se představí kapela Pressburger Klezmer Band s osobitou interpretací židovské lidové hudby. Více informací lze nalézt zde.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Dny židovství, výstava, Masaryk, Olomouc, Tomáš Garrigue Masaryk, Izrael, židovská kultura, festival, Muzeum umění Olomouc, divadelní představení, muzeum, přednáška, Palestina, Československo

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.