Muzeum umění v Olomouci otevře největší letošní výstavní projekt, který je zasvěcen osobnosti biskupa Karla z Lichtensteinu–Castelcorna. Nejvýznamnějšímu mecenáši umění a architektury ve střední Evropě 17. století se muzeum výjimečně věnuje hned na dvou místech – v olomouckém Arcidiecézním muzeu a v Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Výstava nese název Za chrám, město a vlast, v Kroměříži bude otevřena ve čtvrtek, v Olomouci o den později, řekli dnes novinářům zástupci muzea.
Projekt představuje biskupa z různých pohledů. Biskup stál za stavbami rezidencí v řadě moravských měst, vybudoval kroměřížskou Květnou zahradu. Shromáždil také cenné sbírky grafik, mincí, knih, hudebnin a obrazů, včetně světoznámého Tizianova díla Apollo a Marsyas, které je ve sbírkách olomouckého arcibiskupství. „Po třicetileté válce pozvedl Moravu kulturně i hospodářsky na evropskou úroveň. Nelze však opomenout, že v době jeho episkopátu také postihly velkolosinské panství čarodějnické procesy," uvedl jeden z kurátorů výstavy Miroslav Kindl.
Olomoucká část expozice se věnuje biskupově osobnosti, připomíná jeho mládí, studia i kariéru. Návštěvníky provede prostřednictvím popisků sám biskup Karel jako poutník z jiného času. "Představí umělce, kteří pro něj tvořili, i agenty, které využíval pro nákupy nejen uměleckých děl, ale i mnoha dalších věcí, například ovocných stromů, vzácných parfémů či alchymistických přípravků. Byl totiž mužem mnoha zájmů," podotkl Kindl. „Vyzná se také z toho, proč nezarazil čarodějnické procesy a vydal inkvizici i jednoho ze svých lidí, děkana Kryštofa Aloise Lautnera," dodal kurátor.
V kroměřížské galerii Zámecké obrazárny i na dalších místech zámeckého areálu poznají návštěvníci biskupa Karla jako náruživého stavebníka a mecenáše. Výstava připomene významné architekty té doby. „Hlavním biskupovým spolupracovníkem na tomto poli byl italský architekt Giovanni Pietro Tencalla, který vytvořil rovněž návrhy významných sakrálních staveb – Svatého Kopečku, Staré Vody, premonstrátské kanonie Hradisko. Výstava představí také dobové vybavení rezidencí jako nábytek, obrazy či zbroj," doplnil mluvčí muzea Tomáš Kasal.
Výstava Za chrám, město a vlast je součástí stejnojmenného projektu podpořeného z grantového programu ministerstva kultury. Čtyřletý výzkum odborníků z Muzea umění Olomouc, Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně vyvrcholí právě touto výstavou, která potrvá na obou místech do konce září.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.