Studenti vystavují v Galerii Caesar proměnu olomoucké Třídy Svobody

Autoři | Foto Facebook Fakulta architektury VUT / Faculty of Architecture BUT

Prostřednictvím modelu, prostorových schemat i projekce zachycuje pohled na proměnu olomoucké Třídy Svobody nová výstava v Galerii Caesar. Návrh je výsledkem projektu studentů Fakulty architektury v Brně s názvem Třída Svobody konečně dokončena.

Studenti v něm zpracovali například nové budovy zimního stadionu či tržnici s přestěhovanou radnicí a magistrátem. Projekt podle autorů výstavy poukazuje na obrovský potenciál této stěžejní olomoucké ulice. Expozice bude otevřena do 12. července.

Projekt vznikal v ateliéru Jana Mléčky

Projekt vznikal v ateliéru Jana Mléčky na Fakultě architektury VUT v Brně za podpory olomouckého architekta Tomáše Pejpka. Studenti v něm navázali na principy autora třídy Svobody, klasika urbanismu Camilla Sitteho, a přitom je adaptovali na dnešní možnosti a potřeby moderního města.

Základem návrhu je dobudování nedostavěné strany ulice, aby třída nabyla profil původně zamýšlený Sittem. O obou koncích třídy uvažujeme jako o symbolických branách do centra města. Umisťujeme do nich významné veřejné budovy, novou budovu magistrátu na jihu a multifunkční halu na severu," uvedl vedoucí projektu Jan Mléčka.

Studenti v projektu preferovali pohyb cyklistů, chodců a MHD

V projektu studenti preferovali pohyb chodců, cyklistů a MHD a navrhli tak reorganizaci dopravy. „Součástí návrhu je také množství veřejných prostranství, klášterní zahrada, monumentální náměstí před novým magistrátem i Husovým sborem, ale také domy pro téměř tisíc bytů, přes dvacet tisíc metrů čtverečních komerčních ploch či dva tisíce parkovacích míst," doplnil Mléčka.

Třída Svobody v Olomouci je podle vedoucího projektu výjimečným urbanistickým dílem Camilla Sitteho. „Třída Svobody stojí na konci významné etapy jako jeden z posledních vyprojektovaných okružních bulvárů světa a představuje vrchol v navrhování podobných "ringů". Zhmotnily se v něm obrovské kulturní ambice obyvatel Olomouce, kteří se chtěli zařadit k největším metropolím tehdejšího světa. Příchod 20. století však průkopnický étos zničil a z plánů zůstaly fragmenty," dodal vedoucí projektu.

Projekt s názvem Re: Sitte je dnešní interpretací 120 let starého plánu, který stojí v základech urbanismu moderní Olomouce. Podle Mléčky není jen námětem do diskuze o jednotlivých místech a tématech, jako jsou radnice či zimní stadion, ale i ucelenou vizí, jak mohou Olomoučané dokončit rozestavěnou okružní třídu.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kultura, umění, studenti, galerie, Caesar, tř. Svobody, projekt, Galerie Caesar, Brno, Camillo Sitte, magistrát, architektura, výstava, Olomouc, ateliér

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.