Amatérští jeskyňáři v Javoříčském krasu objevili kostru medvíděte. Přesné stáří určí radiouhlíková metoda

Autoři | Foto Pavel Gejdoš

Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři. Jde o unikátní nález, neboť neporušenou kostru se zatím najít nepodařilo. Předběžný průzkum ukázal, že jde pravděpodobně o jednoroční mládě medvěda hnědého, které nemá ještě úplně prořezané špičáky a není zcela vyvinuté. Stáří kostry experti odhadují na středověk nebo období stěhování národů. Poslední medvědi v Javoříčském krasu žili v 17. až 18. století, informuje dnešní středomoravské vydání Mladé fronty Dnes.

Kompletní, zcela zachovalou kostru zvířete, která pravděpodobně zůstala v původní nepoškozené posmrtné poloze, našli jeskyňáři před několika týdny. Deník uvádí, že v České republice jde o unikát, protože většinou jsou kostry po jeskyních různě roztahané, porušené a hlavně nekompletní. Přesné stáří nalezené kostry určí analýza vzorku žebra radiouhlíkovou metodou.

V Javoříčském krasu nejsou nálezy kostí zvířat výjimečné. Například jeskyně Za hájovnou přímo v Javoříčku se díky amatérským jeskyňářům a výzkumům předního českého paleontologa, profesora Rudolfa Musila, stala známou po celém světě. Podzemí vydalo fosilie medvědů jeskynního a Deningerova, lva jeskynního, vlka, koně, prasete, ale také plazů a obojživelníků, uvádí MfD.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky jeskyně, Javoříčský kras, kostra, medvídě, medvěd, Mladá fronta DNES, Stěhování národů, stáří, Rudolf Musil

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.