RECENZE: Saulův syn – když jediné, co potřebujete k životu, není přežít, ale udělat správnou věc

Autoři

Snímek Saulův Syn je pro někoho jen „dalším“ filmem o holocaustu. Ve skutečnosti je však zatím nejpůsobivějším a nejrealističtějším počinem na toto téma. O jeho kvalitě se poprvé přesvědčili porotci v Cannes, kde získal Grand Prix, a zatím posledním oceněním, kterým se maďarští tvůrci pyšní, je Oscar za nejlepší zahraniční film.

Jestli jste si mysleli, že se o holocaustu nedá už nic nového natočit, budete značně překvapeni.  Ne, že by samotný příběh přinášel šokující odhalení nových hrůz, jde o velmi realistický pohled na koncentrační tábor, který se vymyká jak svým zpracováním, tak příběhem. Za zmínku stojí i zvuková stránka filmu, která diváka dokáže natolik přikovat k plánu, dokonce jsem si chvílemi připadala jako další hrdinka filmu.

Z technické stránky filmu by se dala vypíchnout především kamera. Erdély nám zprostředkovává příběh z pohledu hlavního hrdiny Saula, jemuž je kamera od začátku filmu v patách, nechybí však ani detailní záběry jeho samotného. Nabízí se nám tak například detailní pohled na hrdinu táhnoucího „Stücke“ (mrtvá těla) z plynové komory, zbavování se lidského popelu, nebo třídění věcí zabitých židů. Na druhou stranu, jsme značně ochuzeni o záběry z koncentračního tábora a jeho prostředí, ze kterého není vidět mnoho. Místy až moc „roztřepané“ záběry narušovaly akční scény, které ve výsledku působily vcelku zmateně.

Saulovo až fanatické snažení se o splnění jeho posledního poslání se může jevit dosti sobeckým, protože nezáměrně dává všanc životy ostatních vězňů. Z jeho pohledu se však jedná o poslední projev humánnosti. Svému hrdinskému činu je naprosto oddán a je schopen obětovat i vlastní život.

Po všech filmech z prostředí koncentračních táborů, v čele se Schindlerovým seznamem, je Saulův syn nejen dalším kvalitním snímkem z dlouhé řady, ale vyčnívá z ní právě svým netradičním zpracováním a příběhem hlavního hrdiny.

Pokud se rozhodnete zajít na Saulova Syna do kina, poslední možnost dnes nabízí například Kino Metropol, program naleznete zde.

Olomoucká Drbna hodnotí: 88%

Čtěte více:

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky film, koncentrační tábor, Grand Prix, Ceny Oscar, Cannes, Adolf Hitler, Dan Přibáň, Schindlerův seznam, Drbna.cz

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.