Pohled do světa vězňů a víry. Fotograf Štreit vystavuje jedinečný soubor v olomouckém muzeu

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Dvacet věznic navštívil s aparátem známý fotograf Jindřich Štreit, aby zaznamenal atmosféru práce vězeňských kaplanů. Soubor snímků vznikal v letech 2018 až 2020 a výsledek tvorby uznávaného umělce si mohou zájemci prohlédnout od pátku na výstavě v olomouckém vlastivědném muzeu.

Ve vězeňské službě České republiky působí 54 kaplanů z jedenácti církví, s celou řadou z nich se během dvouletého putování po věznicích setkal legendární dokumentární fotograf Jindřich Štreit. Jeho výstava nese název Ze tmy ke světlu.

„Každé setkání s jednotlivými kaplany a způsob jejich služby bylo jiné.  Nejen proto, že kaplani i lidé, se kterými pracují, jsou různí, ale rozdíly vycházely i z odlišného církevního zázemí a tradice kaplanů, stejně jako z různého prostředí věznic a samotné skladby vězňů. Každá z fotografií v sobě skrývá nepřenositelnou atmosféru spojenou s lidským osudem a příběhem, který se snažil autor zachytit a zprostředkovat,“ uvádí k výstavě slavného tvůrce Vlastivědné muzeum Olomouc.

Díky své lidskosti a empatii dokáže Jindřich Štreit zachytit situace a místa, kterým se jiní lidé vyhýbají. „Profesor Štreit patří mezi ikony naší fotografické scény. Jeho poslední výstava to jasně dokazuje a mě těší, že si ji mohou lidé prohlédnout právě u nás, v srdci Olomouckého kraje,“ řekl radní Olomouckého kraje pro oblast kultury Jan Žůrek (Spojenci).

Vlastivědné muzeum chystá výstavy známých fotografů Štreita a Saudka

Kresleným humorem výtvarníka Lubomíra Lichého otevřelo tento týden letošní výstavní sezonu Vlastivědné muzeum v Olomouci. Svým návštěvníkům v první polovině roku nabídne také fotografický cyklus Jindřicha Štreita z českých věznic či průřez dílem...

„Muzeum, jako paměťová instituce, má za úkol uchovávat naše kulturní dědictví pro budoucí generace. A právě dílo profesora Jindřicha Štreita, pro svoje neocenitelné umělecké kvality, by se mělo bezesporu stát jednou z důležitých součástí našeho kulturního a nehmotného dědictví,“ okomentoval nově připravenou expozici ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Jakub Ráliš.

Netradiční přiblížení prostředí vězeňských zařízení a práce kaplanů bude v muzeu k vidění od 28. ledna do 13. března.

Stěnu v přístavbě Červeného kostela ozdobí tisíce knih. Lidé je mohou darovat ve sbírce

Rekonstrukce Červeného kostela v centru Olomouce do podoby nového kulturního centra pokročily. Mezi historickou stavbou a budovou ředitelství Vědecké knihovny Olomouc roste přístavba, ve které vznikne recepce a kavárna. Jednou z dominant prostoru...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Kultura, akce, výstava, fotografie, Jindřich Štreit, vězení, Vlastivědné muzeum Olomouc, muzeum, fotograf, Vězeňská služba České republiky, Česko, Jan Žůrek, Olomoucký kraj, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Olomouc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.