Až do konce března si zájemci mohou v prostorách městské galerie na zámku v Prostějově prohlédnout výstavu malíře a grafika Antonína Kameníka, který v letech 1919 až 1941 působil na zdejší reálce jako profesor kreslení. Byl výraznou kulturní osobností města, neodmyslitelně k němu patřil typický černý klobouk a široká vázanka.
Rodák z Krahulčí u Telče Antonín Kameník absolvoval v roce 1912 studia na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vlaho Bukovace a Františka Ženíška. Krátce učil na reálkách v Telči a v Litovli. V roce 1919 přišel do Prostějova, kde působil až do roku 1941 na reálce jako profesor kreslení. Jeho žáky byli pozdější významní výtvarní umělci Alois Fišárek, Karel Vaca a Bohuš Čížek.
Kameník byl především vynikajícím grafikem. Sběratelsky jsou dodnes cenné jeho exlibris a novoročenky. Věnoval se také technikám olejomalby, tempery, tuše a perokresby.
Antonín Kameník byl velkým milovníkem divadla. Pravidelně kreslil scénické výjevy z lóže blízko jeviště. Dones se jedná o osobité kresby malých formátů, například z představení Piková dáma, Dalibor, RUR, Král Oidipus. Za okupace také pro místní ochotníky z Divadla Hanácké obce připravoval scénické úpravy.
V jeho díle najdeme řadu prostějovských motivů, vytvořil také portréty Jiřího Wolkera a Vladimíra Ambrose. Byl zakladatelem výtvarného spolku Reysek a Klubu přátel umění, byl rovněž členem kuratoria Umělecké galerie města a členem Muzejního spolku.
Antonín Kameník byl výraznou výtvarnou a kulturní osobností města. V typickém černém klobouku a široké vázance zvaná žabó ho mohli Prostějované potkat v ulicích města a takto jej znali také jeho studenti.
Úterý, 15. února 2022, 08:54
V Olomouci vystavuje své fotografické obrazy umělecký fotograf Jadran Šetlík. Výstava jeho současné a retrospektivní tvorby se koná k jeho životnímu jubileu, Šetlík v lednu oslavil sedmdesátiny. Výstava je až do druhé poloviny března v Art galerii...
Jeho tvorbu uznával i stoupenec moderny a jeho žák, dramaturg a překladatel Sergej Machonin. Ve své vzpomínkové knize Příběh se závorkami například napsal: „A přesto se mi dodnes líbí jeho jemné rytiny lesů a mám zvláštní slabost k jeho nijak neoslnivému linorytu sněhem poprášeného Prostějova s průhledem do židovských uliček, s věží a radnicí.“
V Prostějově Kameník bydlel v Knihařské ulici č. 18, jeho ateliér se nacházel v podkroví domu č. 14 v Rejskově ulici. Reálka byla v budově dnešní Střední odborné školy na náměstí E. Huserla.
Akademický malíř Antonín Kameník zemřel 18. března 1959 v Prostějově a jeho ostatky jsou uloženy na zdejším městském hřbitově.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.