Věčně chvátající literát, jak ho nazval jeden z jeho přátel, Bohumír Kolář by se dnes dožil devadesáti let. Rodák z Prostějova založil Literární klub Olomouc a zasloužil se o popularizaci regionálních autorů. Zemřel před dvěma roky v sedmaosmdesáti letech.
Bohumír Kolář se narodil 10. listopadu 1932 v Prostějově. Studoval zde na reálném gymnáziu a následně přešel na pedagogické gymnázium v Olomouci, na kterém v roce 1951 maturoval. Působil deset let na malotřídkách na Šternbersku. Po absolvování oboru čeština a dějepis na Pedagogické fakultě v Olomouci učil na druhém stupni základních škol v Olomouci, nejdéle v Olomouci-Nemilanech.
Publikační činnosti se věnoval od roku 1978. Přispíval například do Učitelských novin. V roce 1983 se stal předsedou nově založené literární sekce Vlastivědné společnosti muzejní v Olomouci. Plně se kulturní publicistice věnoval po roce 1990, především v Hanáckých novinách. Uveřejňoval zde recenze, glosy, fejetony, medailónky osobností, rozhovory. Přispíval také do Kalendáře Hanáckých novin, Olomouckých listů, Olomouckého Pulsu, revue Střední Morava, Kroku, Kdy-Kde-Co v Olomouci, Radničních listů a internetových olomouckých novin.
Byl také aktivním členem olomoucké skupiny Spolku českých bibliofilů. Spolupracoval s předními milovníky krásné knihy, jimiž byli O. F. Babler, Adolf Vodáček, Eduard Wondrák a Bohuslav Smejkal. Podílel se na vydávání bibliofilských svazků poezie sestavovaných v grafické úpravě Josefa Dolívky tiskárnou Jola v Kostelci na Hané (např. Verše o Moravě, Devět básní o krajině mého domova akademického malíře Vlastimila Kozáka).
Na podzim roku 2006 založil Bohumír Kolář se svými přáteli občanské sdružení – Literární klub Olomouc Stal se jeho předsedou. Byl autorem projektů, editorem, moderátorem pořadů, dramaturgem a organizátorem. Činnost klubu představovala desítky přednášek, literární večerů, exkurzí a zájezdů s literární a vlastivědnou tematikou. K tomu přibyla bohatá vydavatelská činnost zahrnující přes dvacet publikací a sborníků. Zhoršující se zrak vedl Koláře v listopadu 2011 k rezignaci na předsednictví Literárního klubu. Bohužel se nenašel nikdo, kdo by převzal jeho funkci, takže klub byl nucen svoji činnost ukončit.
Bohumír Kolář se zasloužil o popularizaci práce regionálních autorů. Jeho bibliografie je nesmírně rozsáhlá. Obsahuje přes devadesát publikací, projektů, doslovů, sborníků a drobných tisků. K tomu přistupují stovky časopiseckých článků a studií. K jeho stěžejním dílům patří ediční projekt zahrnující publikace Z paměti literární Olomouce ( 1. díl – 2004, 2. díl – 2006, vydala Vlastivědná společnosti muzejní v Olomouci) ), antologie Olomouc v české literatuře ( vydal Literární klub Olomouc, 2007) a Haná v poezii (vydal literární klub Olomouc, 2008). Zvláště cenné jsou jeho medailónky a vzpomínky uveřejněné v prvních dvou knihách.
Za jeho publikační a kulturní aktivity mu byla v roce 2002 udělena Cena města Olomouce a v roce 2009 Cena Olomouckého kraje.
Úterý, 4. října 2022, 19:14
U příležitosti sto padesátého výročí narození vlastence, advokáta, literáta a dlouholetého olomouckého starosty Richarda Fischera vydala Vědecká knihovna Olomouc novou knihu s názvem Život je mnoho. Kromě publikace je významné osobnosti z Hané...
Bohumír Kolář pilně sledoval kulturní život města Olomouce i celého regionu. V posledních letech se věnoval i vlastní tvorbě. Je autorem básní psaných v podobě starojaponské strofické formy – tzv. haiku. Psal také aforismy. V hutné zkratce se v nich vyjadřoval k problémům dneška. Mnohé měly podobu i jakési úvahy nad smyslem života. Jeho přítel výtvarník a grafik Ladislav Rusek jej výstižně nazval „věčně chvátajícím literátem“. Byl stále v pohybu, pospíchal, aby stihl spoustu akcí, výstav, koncertů, besed, zkrátka neúnavný spiritus movens i agens nesčetných kulturních akcí.
Bohumír Kolář zemřel 2. ledna 2020 v Olomouci ve svých sedmaosmdesáti letech. V Olomouci zanechal stopu velkého znalce kulturní scény.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.