Příští pátek bude olomoucké zastupitelstvo projednávat další postup týkající se dlouho diskutované optimalizace fungování Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc. Zástupci obou kulturních institucí se obrátili na vedení města s celkem jedenadvaceti požadavky, které považují pro další postup za zásadní. Výraznější obavy z plánovaného procesu panují ve filharmonii, které se má zřejmě dotknout propouštění hudebníků.
Olomoučtí zastupitelé budou v pátek 15. prosince rozhodovat o dalších krocích pro zefektivnění dvou důležitých příspěvkových organizací města – Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc. Radnice si nechala zpracovat externí odbornou analýzu, která nabídla čtyři varianty dalšího fungování divadla a filharmonie. Jako nejvhodnější označila sloučení obou institucí do jedné při zachování dvou hudebních orchestrů. Postupné zavedení této alternativy následně schválila Rada města a předloží ji právě na prosincovém zastupitelstvu.
Po prostudování výsledků analýzy a aktuálně navrhovaných kroků předložili představitelé Moravské filharmonie deset podnětů, jejichž respektování považují v dalším pokračování procesu za klíčové. Jedná se například o včasné a transparentní informování zaměstnanců o změnách či jasný systém selekce muzikantů z obou institucí, kteří budou působit i v nové organizaci. „Pokud by nastala tolik diskutovaná transformace, je pro nás zcela zásadní body naplnit, aby byla zachována umělecká autonomie MFO i svébytnost její značky, a aby se eliminovala rizika, která i samotná analýza v doporučovaném budoucím modelu fungování identifikuje,” říká ředitel MFO Jonáš Harman.
Čtvrtek, 16. listopadu 2023, 13:22
Olomoucká radnice zveřejnila výstupy z přibližně dvouměsíční externí analýzy efektivity fungování Moravského divadla Olomouc a Moravské Filharmonie Olomouc. Provoz a investice obou kulturních institucí ze značné části financuje právě městský...
„Jedním z limitů pro případnou fúzi je zachování značky i autonomie Moravské filharmonie v rámci nové instituce, a to prostřednictvím jasné definice filharmonie v rámci zřizovací listiny a vzniku umělecké garanční rady, která by dbala na vyváženost dramaturgie,“ ubezpečuje náměstek olomouckého primátora Viktor Tichák (Piráti a ProOlomouc) s tím, že v dalším postupu se počítá i se splněním požadavku na transparentní výběr nového ředitele spojené instituce.
Josef Vláčil, předseda ZO UNIE-odborového svazu orchestrálních hudebníků ČR Moravská filharmonie, upozorňuje, že podle analýzy mají budoucí úspory plynout zejména z razantního snížení zaměstnaneckých stavů. „Druhý nejstarší český orchestr s téměř osmdesátiletou tradicí by tak přišel až o dvacet procent hráčů. Prvořadým úkolem odborů je hájit zájmy zaměstnanců, a z tohoto důvodu naše odborová organizace už od představení záměru sloučit MFO a MDO upozorňuje na četná provozní, ekonomická a sociální rizika, která z tohoto záměru vyplývají. Na úrovni vládnoucí koalice bohužel marně,“ míní Vláčil.
Obdobně jako filharmonici požadují i zástupci Moravského divadla narovnání systému odměňování uměleckých pracovníků či vypracování detailní představy o fungování alespoň části sezony ve spojeném režimu. „Pro Moravské divadlo zůstává nadále prioritou, aby jakkoliv výsledná varianta řešení přinášela uměleckou, sociální a provozní stabilitu při zachování rozsahu služeb,“ uvedl na webu města David Gerneš, ředitel Moravského divadla Olomouc. Ten podobně jako ředitel Harman zdůrazňuje i důležitost sociálního smíru a rovného přístupu při případné redukci počtu zaměstnanců v hudebních orchestrech. Jako významný aspekt zmiňuje také zachování velikosti divadelního orchestru tak, aby mohl vystupovat jako samostatné hudební těleso.
Středa, 6. prosince 2023, 13:25
Část zvířecí populace v Zoo Olomouc je v zimních časech ukrytá ve vnitřních expozicích, ubikacích či stájích, dalším obyvatelům areálu na Svatém Kopečku ale mrazivé teploty vyloženě svědčí. Na sněhu si libují vlci, sobi, tygři ussurijští i některé...
Podle důvodové zprávy pro prosincové zastupitelstvo mají v příštím roce probíhat úkony pro sloučení či splynutí kulturních institucí od roku 2025. V průběhu ledna by se v případě schválení nyní navrhovaného postupu měl vybírat takzvaný manažer spojení, kterým má být podle podkladů pro tuto funkci osloven primárně ředitel divadla či filharmonie, případně externí manažer. Úsporná varianta s označením SOO (jeden subjekt, dva orchestry), počítá podle analýzy s roční úsporou přibližně 17 milionů korun při plném zachování šíře kulturní nabídky a nárustu výnosů o dva miliony.
„Jsme připraveni jednat o všech podnětech, které od obou kulturních institucí i odborné veřejnosti přijmeme. Jsem velmi vděčný za konstruktivní přístup vedení obou institucí i zaměstnanců,“ dodává náměstek pro kulturu Tichák.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.