Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Neděle 19. května 2024  |  Svátek má Ivo
Bez reklam

Olomouc bude hledat nového ředitele pro spojené kulturní instituce. Filharmonici plán odmítají

Proces spojení Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc by měl podle odborných analýz proběhnout formou takzvaného sloučení, které bude administrativně jednodušší. Město ve druhém čtvrtletí tohoto roku vypíše výběrové řízení na nového ředitele společné kulturní instituce, která má vzniknout k 1. lednu příštího roku. S plánem fúze tradičních organizací nesouhlasí zejména olomoučtí filharmonici.

Odborníci zpracovali právní a ekonomické posouzení variant spojení Moravského divadla Olomouc (MDO) a Moravské filharmonie Olomouc (MFO), v březnu je projedná zastupitelstvo. Experti městu podle primátorova náměstak Viktora Ticháka (Piráti a ProOlomouc) doporučili, aby nová organizace vznikla formou sloučení divadla a filharmonie. Při této variantě bude totiž zachováno jedno identifikační číslo, na němž je navázáno nejvíc smluv, majetku, dotací. Naopak při splynutí obou institucí by muselo být vytvořeno nové identifikační číslo a proces by byl administrativně mnohem náročnější. Radnice poté ve spolupráci s novým ředitelem vytvoří zřizovací listinu spojené organizace, její organizační strukturu a návrh rozpočtu na příští rok.

„Základním kamenem nové zastřešující instituce je jednoznačně pilíř kulturní, který je tvořen symfonickým orchestrem a třísouborovým divadlem. Další pilíře, na kterých novou instituci vystavíme, by měly reflektovat potřeby kultury v 21. století a sloužit především k rozvoji divadla a filharmonie,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc a manažer spojení obou institucí David Gerneš. Chce klást důraz na vzdělávání, zahraniční spolupráci a management v kultuře. „Cílem je, aby nová instituce nabízela všem nejen vynikající divadelní a hudební zážitky, ale i kvalitní servis pro všechny umělce i pro další kulturní organizace v regionu,“ podotkl Gerneš, podle kterého projektu sloučení divadla a filharmonie počítá s více zdroji financování z Česka a zahraničí.

Zákaz petard v parcích i u nemocnic. Olomouc chce vyhláškou omezit zábavní pyrotechniku

Výrazné rozšíření zón se zákazem používání zábavní pyrotechniky připravuje olomoucká radnice. Obecně závazná vyhláška se dosud týkala jen městské části Svatý Kopeček, nově by měla regulace ohňostrojů či petard platit i například v městských...

I po sloučení budou zachovány značky obou institucí. Přínosem fúze má být podle náměstka Ticháka stabilita a rozvoj. „Díky vytvoření stabilního finančního modelu bude možné podporovat všechny pilíře zřizované instituce tak, aby byl její potenciál naplňován," tvrdí Tichák. Nová instituce bude mít podle primátora Miroslava Žbánka (ANO) větší šanci získat evropské granty, než kdyby tak činilo pouze divadlo či filharmonie. „Usilovat bude o to, aby mohla být financována kooperativně, tady na bázi město, kraj a stát,“ řekl primátor.

O plánovaných krocích při přípravě sloučení divadla a filharmonie Gerneš průběžně jedná se zaměstnanci i odbory. Obavy ze slučování obou institucí mají především odboráři z MFO. Už dříve uvedli, že slučováním přijde o práci až pětina hudebníků. „Město v tomto tématu spěchá a my se jen můžeme domnívat, jaký je pravý důvod. Nicméně rychlost a překotnost s jakou změny činí, způsobuje, že veřejnost se ztrácí. Neznamená to ale, že nemáme širokou podporu,“ uvedl v tiskové zprávě Jakub Látal, mluvčí Unie orchestrálních hudebníků MFO. Odboráři filharmonie se otevřeným dopisem obrátili na primátora a pracují na kampani proti plánovaným změnám. Ta zahrnuje například speciální webové stránky či květnový koncert Zachraňte MFO, který se má uskutečnit v olomouckém letním kině.

Podle Gerneše nejsou obavy filharmoniků na místě. Proti záměru města sloučit MDO s MFO se loni otevřeně postavilo sedm desítek umělců z celé republiky, ti upozorňovali zejména na riziko snížení umělecké úrovně.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Kultura, divadlo, Moravské divadlo Olomouc, Moravská filharmonie Olomouc, analýza, sloučení, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Olomouc bude hledat nového ředitele pro spojené kulturní instituce. Filharmonici plán odmítají  |  Kultura  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.