Olomouc se i letos zapojuje do mezinárodní projektu Sculpture Line, který je přehlídkou sochařského umění ve veřejném prostoru. Od čtvrtka mohou obyvatelé a návštěvníci města pozorovat na hradbách v Bezručových sadech pět atypických záchranných člunů, které jsou natřené fluorescenční barvou. Poblíž hlavního vlakového nádraží je pak k vidění rozměrné dílo složené z barelů nazvané Klid.
Umělecké instalace se objevují v Olomouci každoročně, záměrem přehlídky je obohatit veřejný prostor a nabídnout lidem nevšední pohled na město a tato umělecká díla. Letos k nim patří i Andělé moří od Michala Trpáka zavěšení v Opletalově ulici a Trůn od Antonína Kašpara u kostela svatého Mořice.
„Pro Olomouc jde o sedmý ročník tohoto festivalu, zapojili jsme se do projektu od roku 2018. Jde o velmi zajímavé oživení veřejného prostoru. Olomouc je druhá největší památková rezervace po Praze, neměla by zůstávat skanzenem. Památky a naše historické dědictví musíme chránit, je vždy však zajímavý kontrast něčeho starého, tedy památky, a něčeho nového,“ řekl vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu olomouckého magistrátu Radim Schubert.
Záchranné čluny jsou široké téměř půl metru a vysoké dva metry. Natřené jsou fluorescenční barvou. Pět lodí navržených německým vizuálním umělcem již bylo umístěno na břehu řeky Vltavy, nyní jsou ukotveny přímo v hradební zdi pod parkánovými zahradami Univerzity Palackého. Vytvořeny jsou z kovových sítí. „Dílo je symbolem obtížného období, které zastihlo celé lidstvo nepřipravené, v němž se jakýkoli záchranný člun nejeví jako dostatečně pevný pro záchranu všech. Přestože instalace vyzařuje nejistotu a melancholii, umělec vyjadřuje víru, že stále existuje naděje,“ uvedli pořadatelé na stránkách festivalu. Díky své fluorescenční barvě jsou viditelné i v noci a mění se tak v majáky naděje.
Druhou novou instalací je kovová skulptura slovenského sochaře Ladislava Saba s názvem Klid, která ode dneška stojí na prostranství před nádražím. Skládá se ze spojených kovových barelů o šířce, délce a výšce čtyř metrů.
Pátek, 31. května 2024, 15:04
V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Jak vnímáte současné nastavení daně z nemovitosti v Olomouci? Mělo by se uvažovat o nějaké úpravě?
Mezinárodní festival Sculpture Line návštěvníkům i obyvatelům nabízí nevšední pohled na umělecká místa na různých místech veřejného prostoru. V Olomouci jeho instalace mohou lidé sledovat již sedmým rokem. Například v roce 2020 se ve Smetanových sadech objevily dvě obří sochy lidoopů čínského umělce Liu Ruowanga, kolemjdoucí již mohli obdivovat ve městě také Stvůru olomouckého sochaře Jana Dostála či žlutou Chobotnici Viktora Paluše. V minulých letech to byla také hlava od Kurta Gebauera, která byla umístěna na Dolním náměstí. Prostory Olomouce již zdobila také ponorka či žraločí ploutev.
Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, který formou instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem věkovým, sociálním a vzdělanostním vrstvám veřejnosti, a pomáhat tak socializovat veřejný prostor. Podle informací na jeho stránkách je do něj zapojeno 23 států, 83 měst, čítá 254 instalací, na kterých se podílelo 124 umělců.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.