Ve středu 9. května se promění Horní náměstí a Bezručovy sady v červenomodrobílé hřiště pro děti i dospělé. V duchu motta „ČeskosLOVEnsko – 100 let spolu“ se tam totiž odehraje Olomoucký majáles Univerzity Palackého. V rámci svého programu přivítá Tata Bojs, frontmana Iné Kafe, Puding pani Elvisovej nebo hudebníka Davida Kollera jako svého krále. Nouze nebude ani o divadla, besedy, výstavy či interaktivní prezentace desítek studentských a neziskových organizací.
Program pro celou rodinu
„Stejně jako v předchozích letech nabídne tradiční oslava jara v krásném prostředí Bezručových sadů program pro všechny věkové kategorie, nejen pro studenty,“ zdůrazňuje koordinátor akce Ondřej Martínek. Na jedné straně najdou návštěvníci v programu výtvarné dílny nebo loutkové divadlo pro děti, na straně druhé seniorské divadlo, filmovou projekci o tom, jak se žilo za Husáka, nebo komiksovou výstavu o dějinách 20. století. „Navíc jsme letos připravili hned několik novinek, jako jsou molekulární bar, úniková hra v bývalém krytu civilní obrany, dvě tematické módní přehlídky nebo hudební beseda s Milanem Caisem z Tata Bojs a Vratko Rohoněm z kapely Iné Kafe,“ dodává Martínek. Právě multižánrový hudební program je vlajkovou lodí československého majálesu. Českou stranu zastoupí hudební bardi Tata Bojs, „český Ed Sheeran“ Jakub Ondra, nespoutaní Circus Brothers, nu-jazzová Lesní zvěř, swingový Orchestr Ježkovy stopy nebo elektropopoví Puding pani Elvisovej. V netradičním unplugged provedení pak představí zpěvák a textař Vratko Rohoň nesmrtelné skladby své domovské kapely Iné Kafe.
David Koller i Jaroslav Ježek
Olomoucký majáles zahájí tradičně alegorický průvod městem a korunovace krále, kterým se letos stane hudebník, skladatel a producent David Koller. „Letošní král to bude mít složitější než jindy. Nejenže bude muset převzít vládu hned nad dvěma národy, ale vše navíc proběhne za dozoru ostatních zemí Evropské unie, neboť na náměstí bude paralelně probíhat Den Evropy, s jehož organizátory spolupracujeme,“ upřesňuje Lucie Kačerová z organizačního týmu. Celé procesí se následně vydá do Bezručových sadů, kde proběhne zahájení majálesu a poté podium obsadí dvanáctičlenný Orchestr Ježkovy stopy, který návštěvníky provede tvorbou Jaroslava Ježka nebo Jiřího Traxlera. Novinkou budou programové bloky v Pevnosti poznání, kde dojde na diskuze a filmové projekce, v Jazz Tibet Clubu se pak uskuteční dva benefiční koncerty. Benefice, s níž je každoročně majáles spjat, je pro letošek tematická. „Dobrovolné vstupné a příspěvky poputují olomoucké pobočce organizace Paměť národa, která peníze využije při vzniku dokumentů s pamětníky a aktéry roku 1989 v Olomouci,“ říká Martínek.
Přetahování se o hranice
V parku připravují organizátoři i další doprovodný program. V divadelním stanu dojde na československou improvizační bitvu i představení „Historky z podsvětí“ Divadla Tramtarie, historici lákají na přetahování lana o československé hranice a garanti sportovního programu na desítku outdoorových aktivit. „Připravujeme i volby prezidenta, přičemž mezi kandidáty budou všichni naši prezidenti od roku 1918, nebo fotokoutek s otevřeným vozem Škoda Felicia z roku 1960,“ doplňuje Kačerová.
Olomoucký majáles UP vznikl před osmi lety a jeho organizátorem je Univerzita Palackého v Olomouci. Jedná se o neziskovou akci, za jejíž organizací stojí každoročně desítky studentů z osmi fakult univerzity. Festival se hlásí k podpoře akademických hodnot a občanské společnosti. Celý program majálesu je volně přístupný a je určen všem věkovým skupinám. Hlavními partnery akce jsou statutární město Olomouc, Olomoucký kraj a Výstaviště Flora Olomouc.
Bližší informace na webu www.majalesolomouc.cz a na www.facebook.com/MajalesUP.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.