Prostějovské vodárny nerespektují pravomocné rozhodnutí soudu, podle kterého by měly sdělit, kolik peněz berou členové představenstva a dozorčí rady na odměnách. Vesměs jde o místní politiky, většina vodáren totiž patří městu Prostějov.
Město má ve Vodovodech a kanalizacích Prostějov většinu 72 procent akcií, podíl zde mají i další města a obce regionu. V představenstvu a dozorčí radě sedí vesměs současní nebo bývalí komunální politici.
Spolek Prostor Prostějov chtěl vědět, kolik tito lidé berou za účast na jednáních představenstva a dozorčí rady peněz na odměnách, kolik jednání bylo a jaká byla účast. Vodárny to odmítly sdělit, spolek se bránil a věc dostal až k soudu.
V pravomocném rozsudku z ledna letošního roku předsedkyně senátu Krajského soudu v Brně Zuzana Bystřická konstatuje, že vodárny by požadované informace měly poskytnout.
"Krajský soud dospěl k závěru, že osoba zúčastněná (vodárny) je veřejnou institucí a tedy i povinným subjektem, a proto bylo její povinností se věcně zabývat předmětnou žádostí o poskytnutí informací a případně, za splnění níže uvedených podmínek, je také poskytnout," uvedla předsedkyně senátu.
Vyvrátila rovněž tvrzení vodáren, které se ohánějí soukromím členů představenstva a dozorčí rady.
"V drtivé většině se jedná o veřejně činné osoby, u nichž je ochrana soukromí oslabena na úkor veřejného zájmu na kontrole jejich činnosti a vyloučení potenciálně nebezpečného korupčního chování, spočívajícího v upřednostnění soukromých zájmů nad zájmy veřejné, které by ve své pozici měly hájit primárně," stojí v rozsudku.
Středa, 16. června 2021, 06:50
Ústavní soud odmítl stížnosti stavebních firem Esox a Pozemstav, které dostaly milionové pokuty za kartel v Prostějově. Antimonopolní úřad prokázal, že celkem devět firem se domlouvalo na čtyřech veřejných zakázkách a udělil jim pokuty dohromady za...
Prostějovské vodárny i přesto požadované informace dál utajují. "Sdělujeme, že nejsme povinným subjektem k poskytování informací, a proto tyto informace neposkytneme. Nad rámec uvedeného máme za to, že jsou chráněny obchodním tajemstvím," napsal před pár dny spolku na jejich žádost o výši odměn ředitel vodáren Pavel Řepka.
Proč nerespektuje pravomocné rozhodnutí soudu, nevysvětlil. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl na dotaz Řepka.
Architekt Jiří Zakopal ze spolku Prostor Prostějov to považuje za nehorázné. "Vodovody a kanalizace záměrně zatajují uveřejnění odměn politických nominantů v představenstvu a dozorčí radě i přesto, že soud jasně řekl, že jsou povinným subjektem. Vědomě porušují rozhodnutí soudu," konstatoval Zakopal.
Předsedou představenstva vodáren je radní Prostějova Miloš Sklenka (ANO). Jeho stanovisko není k dispozici, nezvedá totiž telefon.
Středa, 6. října 2021, 20:56
Nanonástřiky oxidem titaničitým v mateřských a základních školách v Prostějově, které tam radnice nechala aplikovat v únoru letošního roku, aby zabránila šíření koronaviru, nebyly podle České inspekce životního prostředí řádně povolené a...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.