POLITICKÁ KORIDA: Co by nemělo chybět v okolí Moravy v Černovíře, na Lazcích a u Klášterního Hradiska?

Autoři | Foto poskytl Tomáš Pejpek

V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Olomouc vypsala krajinářskou soutěž na poslední část protipovodňových opatření u řeky Moravy, které mají ochránit Letnou, Lazce, Hejčín, Černovír a okolí Klášterního Hradiska. Co by v okolí řeky nemělo chybět?

Odpovědi zastupitelů nejsou redakčně upraveny a jsou řazeny podle času doručení do redakce.

Martin Jirotka (SPD a Trikolora)

Určitě je potřeba skloubit požadavky Povodí Moravy z hlediska protipovodňových opatření a naše požadavky na uspořádání okolní krajiny. V nejbližším okolí řeky je nezbytné vytvořit estetické příjemné prostory pro pěší, které zahrnují pečlivě navržené promenády, aby se lidé mohli bezpečně procházet a vychutnávat si propojení řeky s okolím. Kromě toho je klíčové vytvořit dostatek rekreačních oblastí, jako jsou parkové zóny nebo venkovní fitness zóny, které poskytnout lidem možnost aktivního odpočinku a setkávání s přírodou. Vytvoření okolních ozeleněných ploch a břehů  se stromy je nedílnou součástí, neboť pomáhají udržovat ekosystém, podporují biodiverzitu a zlepšují kvalitu životního prostředí. Na druhou stranu je potřeba zajistit vhodnou údržbu těchto zelených prvků pro udržení ekologickém rovnováhy v daném prostoru a poskytnutí estetického a relaxačního prostředí pro občany Olomouce.

Daniel Řezníček  (STAN a Zelení)

Poslední etapa protipovodňových opatření by měla, kromě stěžejní protipovodňové funkce, splňovat a citlivě skloubit další dva účely v souladu s moderními trendy v urbanismu příměstské krajiny: nabídnout rekreační potenciál a posílit biologickou a ekologickou úlohu území. To první v praxi znamená zejména plynulé propojení oblasti s přilehlou městskou zástavbou a nabídku kvalitního prostředí pro trávení volného času. Říční krajinu je zkrátka třeba zapojit do života města a využít ji jako kvalitní veřejný prostor se sítí stezek, lavičkami, odpočívadly a případně další občanskou vybaveností. Tím druhým se rozumí provedení protipovodňových opatření citlivě vůči okolí tak, aby ideálně část zvýšených průtoků v řece byla v místě řízeně rozlévána do okolí a zasakována, pakliže to místní podmínky dovolí. V kombinaci s obohacením okolí řeky o stromořadí, remízky, mokřadní plochy, tůně či slepá ramena by výsledkem bylo zvýšení druhové rozmanitosti a odolnosti území vůči čím dál silnějších období sucha a dalším projevům klimatické změny.

Ideální výsledek úprav okolí řeky si tak lze představit jako kombinaci "divočejších ploch pro přírodu" a "upravenějších ploch pro člověka". Považovali bychom za zmařenou příležitost, kdyby v místě pouze vyrostly vysoké betonové hráze, které by veškerou vodu hnaly po proudu dál a řeku by od zbytku města ještě více oddělily.

POLITICKÁ KORIDA: Jak vnímáte fiasko nové parkovací politiky v Olomouci a její odklad o rok?

V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Rada města Olomouce rozhodla o odkladu nové parkovací politiky v Olomouci. Jak vnímáte fiasko při pořizování...

Je třeba říci, že zdroje inspirace pro výsledné řešení existují už nejen v zahraničí, ale i v ČR, jak dokládá například nedávná soutěž na úpravu mnohem většího území na soutoku Vltavy a Berounky, kterou administroval Institut Plánování a rozvoje hl. města Prahy. To, že se město Olomouc rozhodlo vyhlásit krajinářskou soutěž, považujeme za jednoznačně pozitivní zprávu. V jejím světle nelze než si povzdechnout, že se podobným způsobem neřešily i předchozí etapy protipovodňových opatření, aniž bychom jakkoli chtěli snižovat kvalitu jejich konečného provedení.

Dominika Kovaříková (SPOLU)

Břeh řeky by měl co nejvíce sloužit Olomoučanům k trávení volného času. Uvítala bych tam proto jak prostor pro odpočinek - plochy pro pikniky a hodně stínu v parném létě, tak i pro sport - třeba neasfaltový měkký chodník pro běžce nebo volně přístupné hřiště s několika basketbalovými koši, kam si může kdokoliv kdykoliv přijít zaházet, aniž by se musel vázat na správce areálu. A v neposlední řadě dobrý přístup k vodě a do vody. Věřím totiž, že časem bude kvalita vod v našich řekách tak dobrá, že koupání v nich bude v létě naprostou samozřejmostí. Například v Paříži se o návrat koupání v Seině budou snažit už letos v rámci letní olympiády a Olomouc by neměla zůstat pozadu!

Pavel Grasse (ProOlomouc a Piráti)

III. etapa protipovodňové ochrany Olomouce zahrnuje jak území krajinné mezi Mlýnským a Trusovickým potokem, tak městské, tvořené zástavbou Černovíra, Klášterního Hradiska a Lazců. Každé z těchto území má svá specifika.

Území mezi Mlýnským a Trusovickým potokem, spadající převážně do CHKO Litovelské Pomoraví, nepochybně předpokládá důraz protipovodňových úprav na výrazně přírodní opatření, preferující široké rozlivné plochy berm a úpravu přírodě podřízenému pojetí břehových hran se spoustou zákoutí vhodných pro hnízdění ptactva a živočichů závislých na vodě. Možná by ale i zde mohla být někde v úrovni severního konce Černovíra přes Moravu lávka pro pěší a cyklisty, spojující trasy mezi Černovírským lesem a Poděbrady. A v blízkosti vodních toků přístřešky s posezením na těchto trasách, pro odpočinek v klidu přírody.

POLITICKÁ KORIDA: Nový bazén Olomouc postaví, pokud bude dotace od Národní sportovní agentury

V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Je stavba dalšího plaveckého bazénu v areálu akvaparku pro Olomouc nezbytná? Jak moc zatíží tato stavba a oprava...

Jiný charakter bych si představoval při průtoku Moravy městskými částmi. Příkladů začlenění řeky do města známe již nejen ze zahraničí mnoho. V něčem může být inspirativní i zdařilá úprava Moravy mezi Velkomoravskou a U Dětského domova. Místo současných betonových zdí mezi mostem v ulici Komenského a Černovírem bych uvítal cesty pro pěší a cyklisty na vyvýšených hrázích, z nich mnoho přístupů k vodě s atraktivitami, podtrhujícími rekreační charakter. Prvky k sezení, místy kryté přístřešky, pobytové schody do řeky, na hrázích integrovaná odpočívadla, kam by se vtěsnalo třeba i občerstvení. Břehy bych si představoval všelijak zprohýbané, se štěrkopískovými plážemi a zálivy, kde by bylo možno koukat na řeku z břehového horizontu. V takových místech možná kameny a šlapáky při břehu pro vstup do vody…(nerad bych zde opomenul vodáky). 

A také revitalizovat lávku přes Moravu u Demlovy ulice a upravit její okolí s výhledy na řeku i na Premonstrátský klášter. I když tuším, že primárně jsou protipovodňové úpravy prováněny za účelem rychlého odvedení povodňové vody z města, přesto bych nerezignoval na všechny ty filigránské úpravy břehů, jako různé kamenné výhozy, kombinované s dřevěnými prvky, plážové úpravy a na ně navazující květné loučky, i za cenu toho, že jsou takové úpravy náročnější na údržbu. Přece jen jde o využití mikroklimatického potenciálu řeky ve městě a její funkční přiblížení okolnímu obytnému území.

Neodpověděli Miloslav Tichý (ANO) a Otakar Štěpán Bačák (spOLečně).

POLITICKÁ KORIDA: Zlepší se situace okolo parkování na Svatém Kopečku?

V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Myslíte, že nový parkovací systém na Svatém Kopečku opravdu zlepší situaci zejména v nejvytíženější dny a časy? Jaký...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky politická korida, Morava, řeka, soutěž, Olomouc, Česko, Lazce, Klášterní Hradisko, Černovír, protipovodňová ochrana, příroda

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.