Ve věku osmdesáti let zemřel lékař a pedagog Vladko Horčička

Autoři | Tisková zpráva | Foto Petr Bielesz | Zdroj FNOL

Ve věku 80 let zemřel 19. října doc. MUDr. Vladko Horčička, CSc., někdejší ředitel Fakultní nemocnice Olomouc, dlouholetý předseda její Etické komise a zakládající pracovník III. interní kliniky – nefrologické, revmatologické a endokrinologické.

Docent Horčička byl respektovaný lékař, vynikající pedagog a noblesní člověk. Fakultní nemocnice tak přichází o všeobecně uznávaného odborníka s širokými znalostmi a zkušenostmi v oboru vnitřního lékařství, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci o vynikajícího a respektovaného pedagoga s přirozenou autoritou, pacienti o nesmírně oblíbeného a vstřícného lékaře a přátelé a spolupracovníci o noblesního a galantního kolegu a společníka. Nejtěžší ztrátou je však jeho odchod samozřejmě pro jeho rodinu.

Byl ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc

Docent Horčička se narodil 5. června 1938. V letech 1956 – 1962 vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a hned poté nastoupil do Fakultní nemocnice Olomouc, kde začínal jako sekundární lékař I. a III. interní kliniky. V roce 1967 se stal na III. interní klinice odborným asistentem a postupně zde své odborné a lidské kvality prokázal v různých pozicích, když byl vedoucím lékařem oddělení, tajemníkem kliniky a poté dlouholetým zástupcem přednosty pro výuku. Titul CSc. v oboru lékařských věd obdržel v roce 1978, docentem s atestací I. a II. stupně z vnitřního lékařství a nástavbovou atestací z gastroenterologie byl jmenován v roce 1990. V dramatickém a nelehkém období následujícím po listopadových událostech roku 1989 se díky vysokému morálnímu a odbornému kreditu i všeobecnému respektu stal ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc, kterou vedl v letech 1990 – 1992.

Působil jako pedagog

Na jeho laskavé a slušné vystupování, ale také na obdivuhodnou erudici a profesionalitu rádi vzpomínají stovky absolventů Lékařské fakulty UP. A to nejen pro jeho osobní vklad do organizace výuky, nýbrž také díky řadě učebních textů, odborných přednášek a vědeckých prací. Své bohaté pedagogické zkušenosti uplatňoval i při vedení postgraduální výuky, ať již v rámci přípravy k atestačním zkouškám nebo během kurzů pro praktické lékaře. Nejnovější poznatky v oboru pomáhal mezi odbornou veřejností šířit jako organizátor a spoluorganizátor Česko-slovenského revmatologického kongresu, Dnů mladých internistů a Pracovních dnů III. interní kliniky. Není proto divu, že dvě funkční období působil jako proděkan Lékařské fakulty UP.

I v penzijním věku se s neutuchající energií podílel na chodu III. interní kliniky při činnosti všeobecně interní a revmatologické ambulance. Neustala ani jeho práce pedagogická, neboť nadále vedl praktickou a seminární výuku studentů Lékařské fakulty UP. Jeho vysoké odborné renomé, ale také obdivované lidské vlastnosti jej současně předurčily pro roli předsedy Etické komise Fakultní nemocnice Olomouc, kterou s činorodostí a pracovitostí sobě vlastní zastával od roku 2000 do dnešních dnů.

Už jen ze strohého a fragmentárního výčtu zásadních životních událostí a činností docenta Horčičky je zřejmé, jak velkou ztrátu jeho odchod znamená a jak smutná je skutečnost, že v knize jeho života naplněného poctivostí, skromností, slušností a kolegialitou už další kapitoly nebudou následovat.

Čest jeho památce.

Poslední rozloučení s Vladkem Horčičkou proběhne v pondělí 29. října v 11 hodin při Mši svaté v katedrále sv. Václava v Olomouci.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky smrt, docent, Vladko Hořčička, pedagog, lékař, klinika, Fakultní nemocnice Olomouc, Lékařská fakulta Univerzity Palackého, Olomouc

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.