V rámci světového dne STOP dekubitům proběhne akce plná ukázek, nabízí i možnost poradenství s odborníky

Autoři | Tisková zpráva | Foto FNOL

Na často podceňovanou a veřejností přehlíženou problematiku proleženin neboli dekubitů upozorní opět Fakultní nemocnice Olomouc osvětovou akcí „Mít ránu - to nechceš“ v obchodní galerii Šantovka.

Při příležitosti Světového dne STOP dekubitům nabídnou 15. listopadu od 10 do 17 hodin odborníci z největšího zdravotnického zařízení v Olomouckém kraji pomoc a poradenství všem zájemcům, kteří se při péči o své blízké s proleženinami setkali. Ústředním tématem letošního ročníku je bolest, která je s dekubity velmi těsně spjata.

Proloženiny způsobují pacientům utrpení

Proleženiny se dotýkají hospitalizovaných pacientů, ale taky osob, o které pečují jejich příbuzní a blízcí v domácím prostředí,“ zdůrazňuje Lenka Šeflová, vrchní sestra II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. Dekubity vznikají v místech neustálého kontaktu a tlaku. Dochází k uzavření drobných cév, tkáně jsou špatně zásobovány živinami a kyslíkem a v důsledku toho odumírají. „Proleženiny patří do kategorie chronických ran a jejich doba hojení je zpravidla velmi dlouhá,“ dodala vrchní sestra, která se s dekubity setkává v praxi. „Vím, jaké utrpení pacientům způsobují. Mohou dokonce ohrozit jejich životy,“ upozorňuje Šeflová.

Lidé mohou využít poradenství a spolupráce s odborníky

Hlavní sestra Fakultní nemocnice Olomouc Andrea Drobiličová proto považuje akci v obchodní galerii Šantovka za velmi důležitou. „Veřejnost chceme seznámit s tím, co jsou dekubity a proč vznikají, jak jim předcházet, ale taky jak pečovat o své blízké s dekubitem,“ vysvětluje. Ve čtvrtek 15. listopadu od 10 do 17 hodin se zájemci také dozví, jak správně polohovat ležící pacienty nebo proč je při péči o pacienty s dekubity důležitá správná výživa a rehabilitace. „Ukážeme i moderní polohovací lůžka, pomůcky, materiály a přípravky k ošetřování dekubitů. Těm, kteří pečují o své blízké, nabízíme i sociální poradenství a možnost spolupráce s odborníky a specialisty, ale také třeba s nemocničními kaplany,“ doplňuje Lenka Šeflová.

Ústředním tématem letošního ročníku Světového dne STOP dekubitům je bolest. V Šantovce mohou zájemci využít ke konzultacím odborníky, kteří se bolestí a její léčbou zabývají, například specialisty z Ambulance pro léčbu bolesti FN Olomouc. Tato ambulance se zaměřuje na léčbu chronické bolesti - diagnostiku a léčbu chronických stavů, které trvají déle než tři měsíce. „Letos s sebou vezmeme také simulační figurínu. Budeme na ní názorně ukazovat riziková místa, která jsou ohrožena vznikem dekubitů, defekty, které mohou na kůži vzniknout, ale taky jak vypadá stomie, tedy vývod u pacienta a podobně,“ říká Adéla Kolková z Odboru hlavní sestry FN Olomouc.

Světový den STOP dekubitům pořádá Evropský poradní panel pro otázky proleženin, který vznikl v roce 1996 v Londýně a spojuje zdravotníky a vědce s cílem vést a podporovat všechny evropské země v úsilí o prevenci a léčbu dekubitů, především podporou výzkumu, osvětou veřejnosti a ovlivněním politiky související s dekubity. Aktivity v České republice zaštiťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky dekubity, den, zdraví, proleženiny, nemocnice, Fakultní nemocnice Olomouc, pacient, bolest, proleženina, Šantovka, Olomoucký kraj, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Česko, Londýn

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.