Pro většinu obyvatel Olomouckého kraje je velmi důležité, aby jim zaměstnavatel nabídl alespoň pět týdnů dovolené za kalendářní rok, tedy o týden více, než je zákonem stanovené minimum. Důležitější než služební auto jim také připadá možnost práce z domova nebo čerpání takzvaných sickdays. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK.
V dnešní době, kdy není rozhodující pouze plat, se firmy snaží nalákat nové zaměstnance na nejrůznější výhody a bonusy.Že je na ně kladen takový důraz, má své opodstatnění. Právě výhodnější pracovní benefity jsou pro lidi v Olomouckém kraji hned po platu druhou nejvýraznější motivací ke zvážení změny zaměstnání.
Méně častými důvody jsou paktřeba lepší vztahy s kolegy, lepší dostupnost od bydliště, možnost profesního rozvoje nebo třeba samotné pracovní prostředí. Jak zaměstnanci v Olomouckém kraji vnímají důležitost benefitů, zjistila společnost STEM/MARK v unikátním průzkumu, jehož součástí je také žebříček nejlákavějších zaměstnavatelů regionu.
V prvním díle seriálu o zaměstnancích v Olomouckém kraji jsme zjistili, že i přes převážnou spokojenost se současným úvazkem se bezmála polovina pracujících stejně poohlíží po lepším. V druhém díle seriálu jsme se zaměřili na otázky platu a nejdůležitějších kritérií výběru zaměstnání. Nyní se podíváme na vnímání jednotlivých výhod a bonusů, které společnosti nabízí.
Týden dovolené navíc a stravenky jsou vůbec nejběžnějšími benefity a někteří zaměstnanci je tak už dokonce vnímají jako samozřejmost. Další poměrně časté výhody se naopak postupně stávají méně oblíbenými a při výběru zaměstnání nejsou natolik zásadní. Kupříkladusportovní kartičky, relax zónyna pracovišti nebo firemní školky ustupují v oblíbenosti do pozadí, v práci lidé ocení spíše občerstvení, zdravotní obuv nebo možnost výhodné půjčky od zaměstnavatele.
„Přednost při výběru zaměstnání má samozřejmě finanční odměna a další praktická kritéria, i tak nám ale z průzkumu vyplývá, že více než tři čtvrtiny zaměstnanců v Olomouckém kraji považují benefity v rámci pracovního úvazku za důležité, či dokonce velmi důležité,“ říká Jan Tuček, ředitel společnosti STEM/MARK a dodává: „Ve srovnání se situací před pěti lety jsou nyní pro zaměstnance v Olomouckém kraji benefity ještě o něco důležitější, od té doby jim při hledání nových pracovních příležitostí věnují více pozornosti.“
Čtyři týdny dovolené už dnes nestačí, bezmála 56% zaměstnanců v Olomouckém kraji považuje další týden dovolené navíc za důležitý. Stravenkyjsou klíčové pro 45% dotazovaných. Následuje příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění – na což klade důraz 34% zaměstnanců. Každý pátý dotazovaný také oceňuje takzvané sickdays, tedy možnost čerpat neplánované placené volno nad rámec dovolené.
O něco méně atraktivní už jsou například výhody v podobě příspěvku na dopravu, možnosti dalšího vzdělání nebo využívání homeofficu, tedy práce z domova. Všechny tři benefity hodnotí jako zásadníokolo 15% zaměstnanců.
Zaměstnanci tedy dávají přednost spíše práci z domova nebo příspěvku na dopravu před samotnou možností využívat služební automobil. Ten jako důležitý vnímá necelých 10 % pracujících, u služebního telefonu je to podobnéa u notebooku jde již o 5 % lidí.
Zanedbatelně malý důraz je kladen na výhody v podobě sportovních kartiček, firemní školky nebo příspěvku na ubytování. Na celé pořadí preferovaných výhod a benefitů se můžete podívat v tabulce níže.
1. Pět týdnů dovolené
2. Stravenky
3. Příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění
4. Sickdays (možnost čerpat neplánované placené volno)
5. Možnost dalšího vzdělávání
6. Možnost práce z domova (homeoffice)
7. Úhrada nákladů na dopravu do zaměstnání
8. Služební automobil
9. Služební telefon
10. Příspěvek na sport, kulturu či relaxaci
11. Občerstvení na pracovišti
12. Služební notebook (PC)
13. Zdravotní obuv
14. Poukaz na léky a výživové doplňky
15. Masáže, fyzioterapie, rehabilitace
16. Zvýhodněná půjčka
17. Příspěvek na pobyt dítěte v předškolním zařízení
18. Otcovská dovolená po narození dítěte
19. Dary k výročím, narozeninám
20. Příspěvek na (přechodné) ubytování
21. Firemní rekreační zařízení
22. Flexi (sport, multi) karta
23. Firemní školka
24. Poukaz na pomoc v domácnosti
25. Psychologické konzultace, terapie
26. Relax zóna na pracovišti
27. Příspěvek na knihy
28. Dioptrické brýle nebo čočky
Část průzkumu byla věnována také hodnocení konkrétních zaměstnavatelů v Olomouckém kraji. Pro tento účel vybrala společnost STEM/MARK 39 nejvýznamnějších zaměstnavatelů podle počtu zaměstnanců – zařazeny byly společnosti a organizace z celého kraje, spolu s největšími zaměstnavateli ze všech okresů.
Mezi zaměstnavatele, které znala většina dotazovaných, patřily Fakultní nemocnice Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci, Olomoucký kraj, statutární město Olomouc, MAKOVEC, SIGMA GROUP, Nemocnice Šumperk a Priessnitzovy léčebné lázně. Celkové pořadí neznámějších zaměstnavatelů bylo součástí prvního dílu seriálu. Každý účastník průzkumu posléze u jemu známých zaměstnavatelů odpovídal, zdali by ho lákalo zde pracovat, případně co na dané společnosti vnímá pozitivně a co naopak negativně.
V Olomouckém kraji jsou pro pracující výrazně lákaví zaměstnavatelé z veřejného sektoru. Například v sousedním Zlínském kraji s převahou bodují naopak soukromí zaměstnavatelé. První příčka v Olomouckém kraji patří městu Šumperk, jako zaměstnavatel je lákavý pro mírnou většinu těch, kteří Šumperk znají. Město Šumperk bodovalo hlavně u generace do 30 let, muži si většinou myslí, že město zaručuje dobré pracovní podmínky.
Na druhém místě skončila společnost Fenix, s.r.o., z Jeseníku, i zde by klidně hned nebo za určitých okolností chtěla pracovat více než polovina těch, kteří firmu znají. Společnost je o něco lákavější pro ženy, dotazovaní ji vnímají jako stabilní společnost s tradicí, která je známá i mimo ČR.
Třetí místo obsadily Priessnitzovy léčebné lázně a.s. a čtvrté statutární město Olomouc. Oba dva zaměstnavatelé bodují opět hlavně u žen. Desítku nejlákavějších zaměstnavatelů uzavírají Univerzita Palackého v Olomouci, Olomoucký kraj, Nemocnice Šumperk, EPCOS s.r.o., Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje a CeramTec Czech Republic. Všichni zmínění zaměstnavatelé jsou vždy lákaví pro více než třetinu těch, kteří dané firmy znají. Například společnost EPCOS s.r.o. je lákavá hlavně pro muže, ti ji považují za ekonomicky perspektivní a značku vnímají jako symbol významného zaměstnavatele v regionu.
1. Město Šumperk
2. Fenix, s.r.o., Jeseník
3. Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Jeseník
4. Statutární město Olomouc
5. Univerzita Palackého v Olomouci
6. Olomoucký kraj
7. Nemocnice Šumperk a.s.
8. EPCOS s.r.o., Šumperk
9. Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje
10. CeramTec Czech Republic, s.r.o., Šumperk
11. Město Jeseník
12. Středomoravská nemocniční a.s., Prostějov
13. Pars nova a.s., Šumperk
14. Statutární město Prostějov
15. PrametTools, s.r.o., Šumperk
16. Fakultní nemocnice Olomouc
17. HELLA AUTOTECHNIK NOVA, s.r.o., Mohelnice
18. EMOS spol. s r.o., Přerov
19. Miele technika s.r.o., Uničov
20. John Crane a.s., Lutín
21. Statutární město Přerov
22. Česko-slezská výrobní, a.s., Zlaté Hory
23. SIGMA PUMPY HRANICE, s.r.o., Hranice
24. Meopta - optika, s.r.o., Přerov
25. MAKOVEC a.s., Prostějov
26. SIGMA GROUP a.s., Lutín
27. MORA MORAVIA, s.r.o., Hlubočky
28. PRECHEZA a.s., Přerov
29. Pekárna Racek, s.r.o., Přerov
30. TorayTextilesCentralEurope s.r.o., Prostějov
31. PSP Machinery s.r.o., Přerov
32. TONDACH, Hranice
33. FORCORP GROUP spol. s r.o., Olomouc
34. GALA a.s., Prostějov
35. LINAPLAST s.r.o., Kralice na Hané
36. M.L.S. Holice, spol. s r. o., Olomouc-Holice
37. KROK CZ, v.o.s., Hranice
38. Plastkonproduct s.r.o., Mikulovice
39. MB TOOL s.r.o., Lutín