Přerovská radnice chce vybrané seniory vybavit tísňovou službou s názvem Anděl na drátě, která by mohla při ohrožení či krizové situaci včas přivolat pomoc.
Radní podpořili pořízení SOS tlačítek napojených na tísňovou linku, které tato služba nabízí. Tlačítko v podobě hodinek či přívěšku na krk by měli senioři nepřetržitě u sebe a v případě potřeby by si přes něj mohli pouhým stisknutím zavolat pomoc. Informovala o tom mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. „Každé SOS tlačítko stojí 1850 korun. Počítáme s tím, že na nákup by šly peníze z rozpočtu města a také od sponzorů, kteří projeví zájem projekt podpořit. Ještě v prosinci oslovíme místní podnikatelské subjekty a poprosíme je o finanční dar," uvedl náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).
Tlačítka by podle něj byla v majetku města, měsíční poplatek za službu v částce 380 korun by si už museli senioři hradit ze svého. Město nyní sestavuje pravidla pro využití této služby, které chce zveřejnit v únoru či březnu a poté začne mapovat zájem seniorů a sestavovat pořadník. Hrát roli bude jejich věk, soběstačnost, zdravotní a sociální anamnéza, doplnila vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.
Zhruba v dubnu by pak mohli první zájemci začít tlačítka používat. SOS tlačítka jsou prioritně určena lidem, kteří žijí v domácím prostředí a obávají se, že by je nenadálá krizová situace mohla ohrozit na životě. Pomoc prostřednictvím tlačítka si budou moci přivolat sedm dní v týdnu a 24 hodin denně. „Zařízení může zároveň samo rozpoznat, že jde o situaci ohrožující život, a ihned tak zalarmuje dohledové centrum pro zajištění pomoci," doplnil náměstek Kouba. Zařízení má GPS monitoring polohy pro zacílení pomoci, monitoruje aktivitu seniorů - a dokonce je možná i kontrola užívání léků. Podobnou službu využívá od letoška také Jeseník, kde jsou zdejší senioři v úzkém propojení s městskou policií pomocí speciálního komunikátoru. V novém projektu prevence kriminality jich bylo v srpnu vybráno prvních patnáct.
Hlasový komunikátor je v nebezpečí či ohrožení na životě okamžitě spojí s dispečinkem strážníků, kteří poté budou moci zalarmovat hasiče či zdravotníky. Komunikátor má navíc pádový senzor, informoval tehdy mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka. Speciální kapesní přístroj, s jehož pomocí si lze snadno a rychle přivolat pomoc, dostali už v roce 2016 zdarma od strážníků také vybraní senioři ve Šternberku na Olomoucku.