Do rozsáhlé opravy pozdně gotického kostela svatého Mořice v centru Olomouce se zapojili v těchto dnech také chemici z Univerzity Palackého. Z několika míst fasády odebrali vzorky pro chemickou analýzu, která by měla zjistit, jaké materiály a postupy tehdy dělníci při stavbě kostela používali. Výsledek jejich výzkumu by měl pomoci restaurátorům při opravě, která bude stát zhruba 130 milionů korun. Informuje o tom přírodovědecká fakulta na svém webu. Oprava kostela začala na konci loňského roku a potrvá do konce roku 2021.
Chemici z přírodovědecké fakulty v uplynulých dnech odebrali vzorky z okenních oblouků a dalších míst na fasádě památky, kde byly patrné zbytky polychromie. „Další vzorky byly odebrány z okolí olověného nápisu na západní straně kostela. Účelem je zjistit, zdali se v těchto místech v minulosti vyskytovala nějaká barevná výzdoba," uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.
Odebrané vzorky musely být přitom co nejmenší, aby odborníci nepoškodili památku. „Na základní analýzu stratigrafie, tedy zalití vzorku do pryskyřice a přípravu nábrusu, mi stačí několik miligramů. Z nich odeberu ještě zhruba jednu desetinu a na té se budou provádět podrobné analýzy," doplnil Kučera. Výsledek chemické analýzy, která by měla být hotová během léta, by měl restaurátorům poskytnout informace o materiálovém složení, případně organických látkách například pojivech, které byly při stavbě kostela přidány do malty nebo pigmentové vrstvy.
Olomoučtí chemici, kteří na analýze pracují, jsou zapojeni do projektu Arteca, který vznikl loni na jaře. Tvoří jej třicetičlenný výzkumný tým historiků umění, chemiků a fyziků, který se zaměřuje na vývoj nových metod a technik, které se budou moci uplatnit například při ochraně a restaurování památek. Univerzita na projekt získala 60 milionů korun z evropských dotací.
Oprava kostela sv. Mořice, který je od roku 1995 na seznamu národních kulturních památek, je nejrozsáhlejší rekonstrukcí za posledních sto let. „Projekt zahrnuje stavební a restaurátorskou obnovu konstrukcí celého obvodového pláště kostela sv. Mořice, které jsou v havarijním stavu, a stavební a restaurátorskou obnovu vnitřních prostor jižní středověké věže, vložení chybějících podlahových konstrukcí věže a její následné zpřístupnění veřejnosti," řekl již dříve mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Důležitou částí projektu je také obnova vzácných Englerových varhan.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.