Letos už se sedmým rokem napříč Českou republikou rozsvítí modrá světla. Kampaň „Česko svítí modře“ začíná 2. dubnem, který je Světovým dnem porozumění autismu a trvá až do konce měsíce.
K osvětové kampani, která má posilovat vědomí sounáležitosti a solidarity s lidmi s poruchou autistického spektra, se připojí také Olomoucký kraj. V noci ze čtvrtka na pátek se v rámci projektu s názvem „Česko svítí modře“ budova krajského úřadu rozsvítí modrými světly.
„Ani přes těžké období, kterým teď v souvislosti s Covid-19 prochází celá naše země, nezapomínáme na ty, kteří s nepřízní osudu bojují každý den,“ komentuje událost Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.
Modrá barva symbolizuje komunikaci, jednu z oblastí, která je pro lidi s autismem problematická a pro vzájemné porozumění zcela zásadní. V České republice se do modrých barev zahalí také Petřínská rozhledna nebo Jaderná elektrárna Dukovany.
Kampaň „Česko svítí modře“ vznikla v roce 2014 pod platformou Naděje pro autismus, kterou založili převážně rodiče osob s autismem. Jejím cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra a její celorepublikové zahájení připadá na 2. dubna. Tento den Organizace spojených národů vyhlásila jako Světový den porozumění autismu (World Autism Awareness Day). Událost trvá až do konce měsíce a má propojovat organizátory osvětových akcí napříč celou republikou.
Autismus je vrozenou poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Důsledkem poruchy je odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že se jedinec chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. „Včasný záchyt autismu a započetí cílené terapie zvyšuje šanci, že se podaří nastartovat další pozitivní vývoj. V rámci preventivních prohlídek v roce a půl dítěte se již od roku 2016 provádí vyšetření za účelem včasné diagnostiky autismu,“ říká tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, Vlastimil Sršeň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.