Téměř 40 procent Čechů pocítilo dopad pandemie na své příjmy. Třetina jich má finanční rezervu na čtyři a více měsíců, 42 procent maximálně na měsíc. O zaměstnání v době krize přišlo sedm procent dotazovaných. Vyplývá to z dubnového průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank mezi 1066 respondenty.
Příjmy se snížily častěji těm, kteří mají děti ještě na základní škole (50 procent). Ztráty zaměstnání se většina Čechů nebojí (78 procent), přišlo o něj však už sedm procent dotazovaných a dalších 16 procent má obavy z jeho ztráty. "Jednou z možností, jak alespoň krátkodobě ulevit rodinnému rozpočtu, je odložení splátek úvěrů o tři až šest měsíců," uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.
Třetina dotázaných má finanční rezervu na déle než čtyři měsíce, čtvrtina na dva až tři měsíce a 42 procent na méně než jeden měsíc. Lépe zabezpečení jsou lidé s vysokoškolským vzděláním s příjmem domácnosti přes 40 tisíc korun měsíčně. V domácnostech s příjmem do 20 tisíc korun je dokonce 60 procent těch, kteří mají rezervu na maximálně jeden měsíc.
"V situaci, kdy je rozpočet našponovaný, je potřeba ještě více přemýšlet a plánovat nutné výdaje. Pro případ, že se financí krátkodobě přeci jen nedostává, představuje určitou pomoc kontokorent nebo kreditní karta. Jsou lepšími alternativami než nesplácení finančních závazků nebo pochybné půjčky, které lidi mohou snadno dostat do dluhové pasti," doplnila Kopecká.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.