Olomoucký vrchní soud uznal vinnými Jaroslava Dobeše alias guru Járu a jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou z dalších šesti znásilnění. Zakladatel esoterické školy Poetrie se jich podle rozsudku s přispěním Pláškové dopustil v letech 2004 až 2007 na studentkách školy. Krajský soud jim trest odnětí svobody pro neúčelnost neuložil, oba už byli dříve za jedno znásilnění odsouzeni na 5,5 roku a pět let vězení. Dobeš s Pláškovou jsou stíhaní jako uprchlí, jsou stále v imigračním detenčním zařízení na Filipínách.
Odvolací soud se ztotožnil se skutkem, upravil však právní kvalifikaci. „Změnili jsme právní větu v tom smyslu, že ke znásilnění došlo užitím násilí, nikoliv využitím bezbrannosti, protože obžalovaní úmyslně uvedli poškozené do stavu bezbrannosti tak, aby obžalovaný mohl vykonat soulož," řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik.
Obhájci navrhovali rozsudek zrušit a vrátit zpět krajskému soudu. Napadli například to, že u krajského soudu nemohli pokládat otázky poškozeným, domáhali se také doplnění dokazování výslechem obžalovaných prostřednictvím videokonference. „Technologie jsou na Filipínách poměrně vyspělé," tvrdili obhájci. Soud to však odmítl s tím, že řízení je vedeno jako proti uprchlým, a veškerá práva tak přebírají jejich obhájci. K výslechu prostřednictvím videokonference tak není důvod.
Nyní devětačtyřicetiletý Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích takzvaně odháčkovával. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle státního zastupitelství nyní šestačtyřicetiletá Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. Podle obžaloby se u některých žen poté projevila posttraumatická stresová porucha.
Podle předsedy senátu vrchního soudu Milana Kaderky lze ženy, které prošly školou Poetrie a odháčkováním, rozdělit do dvou zhruba stejně velkých skupin. Jedna z nich tvrdila, že netušila, co takzvané odháčkování obnáší. „Není pravdou, že všechny dívky, které prošly Poetrií, byly jednoznačně informovány o tom, že odháčkování je nechráněný dokonaný pohlavní styk," uvedl soudce Kaderka.
Soudy se případem sexuálního zneužívání studentek esoterické školy Poetrie zabývají od roku 2014. Již tehdy v říjnu zlínský krajský soud uložil Dobešovi trest deset let vězení a Pláškové 9,5 roku. O rok později případ vrátil krajskému soudu vrchní soud. V lednu 2018 zlínský soud potrestal dvojici 7,5 lety vězení, v říjnu téhož roku vrchní soud Dobešovi snížil na 5,5 roku a Pláškové na pět let vězení. Odvolací soud tehdy rozhodl pouze o jednom z žalovaných případů, kdy bylo znásilnění prokázáno. Zbylé případy vrátil zlínskému soudu.
Dobeše s Pláškovou v roce 2015 zatkli příslušníci filipínské imigrační policie ve městě Dapa na ostrově Siargao, na Filipínách poté požádali o náboženský azyl. Podle posledních informací tam stále běží ohledně jejich žádosti správní řízení, uvedl vrchní soud. Celý proces může trvat i několik let. Oba obžalovaní podle vrchního soudu vyvíjejí aktivní snahu o to, aby nebyli z Filipín deportováni.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.