Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Olomoucká zoo má další mládě lemura. Chová je už téměř deset let

Olomoucká zoologická zahrada se může pochlubit dalším mládětem lemura kata. Lemury chová zoo od roku 2012, předtím je měla krátce začátkem 90. let. Tato cizokrajná zvířata se v zoo pravidelně rozmnožují, narodilo se už 37 mláďat. Poslední přišlo na svět začátkem března.

"Věříme, že mládě narozené 4. března návštěvníci spatří jako ještě malé, nikoliv odrostlé, že se k nám brzy vrátí a budou se z nových přírůstků těšit stejně jako my. Jeho porodní váha byla sice nízká, ale díky své vitalitě brzy zesílilo," uvedla zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zoo chovala lemury kata v letech 1990 až 1993. V roce 2002 v době povodní poskytla dočasný domov 7 samcům ze Zoo Praha. Zlomový se stal rok 2012, kdy došlo k otevření chovného centra. Tehdy ze Zoo Ostrava přicestovaly 3 samice a později i samec ze Zoo Opole.

Král Jelimán nakonec pochopil, co se od něj očekává, překonal jazykovou bariéru, oplodnil všechny samice současně a následující rok se olomoucká zoo dočkala prvních 3 mláďat. Od té doby se zde tito lemuři pravidelně rozmnožují a k dnešnímu dni se zde narodilo celkem 37 mláďat.

Olomoucká zoologická zahrada přivítala další velbloudí mládě

Díky přičinění samce Lorenza zabřezly v olomoucké zoologické zahradě postupně všechny tři samice velblouda dvouhrbého. Poslední mládě přišlo na svět první březnový den. Je to sameček, jmenuje se Lotrando a jeho porodní váha činila 38 kilogramů.

Lemur kata obývá výhradně ostrov Madagaskar, kde žije v početných skupinách až o 30 členech, kterým velí dominantní samice. Mezi jeho typické znaky patří dlouhý pruhovaný ocas, kterým udržuje rovnováhu při skocích. Pohybuje se převážně v korunách stromů, a je oproti jiným lemurům aktivní ve dne. Živí se zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, či hmyzem.

Lemuři mívají problémy s termoregulací. Za chladného počasí se k sobě tisknou, aby se zahřáli. Po ránu se snaží ohřát co největší plochu těla slunečními paprsky, sedávají otočení k vycházejícímu slunci s rozpaženými horními končetinami. Lemuři jsou významnými zahradníky, neboť roznáší semena rostlin, a tím přispívají k obnově flory na Madagaskaru.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky zoo, lemur, mládě, Svatý Kopeček, Olomouc, ZOO Praha, Zoologická zahrada Ostrava, zoologická zahrada, Madagaskar

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Olomoucká zoo má další mládě lemura. Chová je už téměř deset let  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.