Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Zvěř páchá stále větší škody v lesích, v Olomouckém kraji jdou do milionů

Škody v rekordní hodnotě 3,7 milionu korun loni podle údajů Českého statistického úřadu napáchala zvěř v lesích na území Olomouckého kraje, které v předchozích letech zdecimovaly vichřice následované kůrovcovou kalamitou. Mladé stromky na holinách jsou totiž pro lesní zvěř vítaným soustem a jejich ochrana je nákladná. V celém Česku zvěř na lesních porostech loni napáchala škody za 33,274 milionu korun, meziročně byly o pětinu vyšší.

Škody způsobené zvěří v lesích Olomouckého kraje se v posledních letech postupně zvyšují. V roce 2015 obnášely zhruba 1,5 milionu korun, v roce 2016 činily 1,8 milionu korun a v následujících dvou letech shodně 1,6 milionu. V roce 2019 pak vzrostly na 2,1 milionu korun a loni na 3,7 milionu korun, což je zatím nejvyšší hodnota.

Škody v lesích v Olomouckém kraji byly loni v mezikrajském srovnání čtvrté nevyšší. Větší škody napáchala zvěř v Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji. "Na celkové hodnotě škod způsobených zvěří v České republice se Olomoucký kraj podílel 11 procenty," komentovala údaje Jarmila Benešová z olomoucké pobočky ČSÚ.

Podle statistik Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti se v posledních letech zvyšuje poškození mladých porostů a naopak mírně klesají škody na starších lesních porostech. Rostoucí škody souvisí také se zvyšováním početního stavu spárkaté zvěře. Majitelé lesů proto musí novou výsadbu chránit oplocením a speciálními nátěry, což zvyšuje náklady na obnovu lesa.

V Olomouckém kraji bylo loni nově zalesněno 3788 hektarů pozemků. Meziročně se zalesněná plocha v kraji snížila o 1091 hektarů z rekordních 4879 hektarů v roce 2019. Zalesněná plocha byla loni přesto v Olomouckém kraji ve srovnání s ostatními kraji třetí nejvyšší.

Těžba dřeva v Olomouckém kraji v roce 2020 meziročně klesla o 27 procent na 2,120 milionu metrů krychlových z 2,926 milionu metrů krychlových v roce 2019. Meziročně nižší byla těžba dřeva v kraji i předloni, naopak v předchozích několika letech kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů výrazně rostla až na rekordních 3,369 milionu metrů krychlových v roce 2018.

Většinu dřeva vytěženého v Olomouckém kraji i loni tvořila takzvaná nahodilá těžba, která zahrnuje především odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba v roce 2020 obnášela 1,939 milionu metrů krychlových. Kvůli kůrovci a dalším škůdcům bylo vytěženo 1,164 milionu metrů krychlových dřeva, s polomy souviselo 425 tisíc metrů krychlových vytěženého dřeva.

V Olomouckém kraji v posledních letech padlo za oběť kůrovci, suchu a vichřicím několik stovek tisíc stromů. Kalamita nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Obnova zničených lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny, potrvá léta a bude stát stovky milionů korun.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Artur Pawlak

Štítky ČR, lesy, příroda, Olomoucký, 2020, Olomoucký kraj, les, Český statistický úřad, Česko, těžba, dřevo, Ústecký kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zvěř páchá stále větší škody v lesích, v Olomouckém kraji jdou do milionů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.