Spolek Hanácký Jeruzalém s podporou radnice uložil v ulicích města Prostějova další Kameny zmizelých za oběti holocaustu. Olomoucká Drbna postupně přináší příběhy lidí, které kameny připomínají.
"Na Pernštýnské náměstí číslo 6 jsou uloženy kameny za Maxe, Štěpánku, Josefa a Gustava Steinerovy. Jedná se o prarodiče a další příbuzné prostějovské rodačky Maud Beerové. Max Steiner provozoval v domě obchod s kůžemi a ševcovskými potřebami. Byl deportován do Terezína, kde v roce 1942 zemřel. Štěpánka byla zavražděna v roce 1944 v Osvětimi. Maxův bratr Josef a jeho osmnáctiletý syn Gustav byli zavražděni v Baranoviči," popsala tragické osudy členka spolku Hanácký Jeruzalém Jana Gáborová.
Prostějovská rodačka Maud Beerová, laureátka Ceny města Prostějova a čestná členky spolku Hanácký Jeruzalém prošla jako dospívající dívka vězením v Terezíně. Jako jedna z mála přežila a vrátila se domů. V roce 1949 se usadila v Izraeli, kde dosud žije se svou rodinou. Do rodného Prostějova se vrátila například v knize Co oheň nespálil.
Obyvatelé domu na Pernštýnském náměstí a její příbuzní zahynuli jako oběti holocaustu.
Její dědeček Max Steiner se narozdil 10. května 1872. Byl nejstarším z šesti dětí Jakoba Steinera a Charlotty rozené Husserlové. Původně bydleli v židovských uličkách, později jeho otec Jakob zakoupil dům č. 6 na Pernštýnském náměstí v Prostějově.
V roce 1907 se Max Steiner oženil se Štěpánkou rozenou Steinerovou a v roce 1908 se jim narodila jediná dcera Kateřina, maminka Maud.
Max Steiner provozoval v přízemí domu obchod s kůžemi a ševcovskými potřebami. V prvním poschodí měli byt. Ve druhém poschodí bydlel jeho nejmladší bratr Josef Steiner, narozený 19. března 1884, se synem Gustavem. Byl vdovec, manželka Mela rozená Sborowitzová zemřela v roce 1932.
"Maud sem velmi ráda chodila. Vzpomínala na společné nedělní výlety do okolí Prostějova, babiččiny vynikající nedělní obědy, omamnou vůni kůže, dědečkův klavír v obývacím pokoji a rozsáhlou knihovnu obsahující mapy, atlasy a různé encyklopedie," popisuje Gáborová.
Ve své knize Co oheň nespálil Maud Beerová vzpomíná: „Ráda jsem sem chodívala, bylo mi dobře v domě u babičky. Neměla na mne žádné požadavky, nekritizovala mé chování, zkrátka – bylo to prima! V létě v neděli se přidávám k obyvatelům tohoto čarovného domu a časně zrána jedeme vlakem na výlet v okolí. Jdeme lesem, nacházíme jahody, borůvky, maliny, ostružiny, houby a lesní květinky. Strýček Josef zapálí ohníček. V zimě každou neděli obědvám u babičky – jaké to výtečné jídlo – jaké dobroty. Pak Gusta sejde dolů a hrajeme si – brnkáme na dědečkův klavír, jdeme na procházku sněhem, někdy se sáňkami.“
Gustava měla velmi ráda. Byl to bratranec její maminky, byl o čtyři roky starší a výborně si rozuměli. Naposledy ho viděla se strýčkem Josefem v létě roku 1942 v Terezíně.
"Byl to hodný a velkodušný chlapec. Dal jí tehdy cukrátko, měl ho ještě z domova. Potom byli oba posláni transportem AAy na východ do Baranoviče a byli zastřelení v blízkém lese v roce 1943," přibližuje Gáborová.
Na Gustava si Maud zaznamenala ve své knize ještě jednu vzpomínku. V roce 1994 navštívila Prostějov a setkala se se svým bývalým sousedem a kamarádem z dětství Emilem Vařekou z domu U Tří zajíců. Dal jí hračku, kterou pro Gustava po celá ta léta schovával. "Dostal ji do úschovy, než odjeli do Terezína," vysvětluje Gáborová.
Dědeček Max Steiner zemřel ještě v Terezíně v roce 1942 ve svých sedmdesáti letech a milovaná babička Štěpánka byla zavražděna v Osvětimi v roce 1944. Bylo jí tehdy dvaašedesát let.
„Dědeček zemřel v Terezíně ve spánku na podlaze mezi spoustou starých lidí, babička byla naštěstí vedle něho. Moji milovanou babičku poslali v říjnu 1944 do Osvětimi – přímo do plynu. Jak nám scházela! Byla s námi v Terezíně víc než dva roky," popisuje otřesné okamžiky ve své vzpomínkové knize Maud Beerová.
Neděle, 4. července 2021, 16:29
Spolek Hanácký Jeruzalém s podporou radnice uložil v ulicích města Prostějova další Kameny zmizelých za oběti holocaustu. Olomoucká Drbna postupně přináší příběhy lidí, které budou kameny připomínat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.