Spolek Hanácký Jeruzalém s podporou radnice uložil v ulicích města Prostějova další Kameny zmizelých za oběti holocaustu. Olomoucká Drbna postupně přinesla příběhy lidí, které kameny připomínají.
Kámen zmizelých za Ignáce a Annu Seligerovi je v Havlíčkově ulici 11 v Prostějově.
"Ignác Seliger provozoval obchod s konfekcí na tehdejším Žerotínově, nyní Žižkově, náměstí č. 9. Dne 4. července 1942 byli s manželkou Annou deportováni do Terezína a zavražděni v roce 1942 v Baranoviči," popsala Jana Gáborová ze spolku Hanácký Jeruzalém.
Ignác Seliger se narodil 28. srpna 1890. Provozoval obchod s konfekcí a textilem v domě č. 9 na tehdejším Žerotínově, nynějším Žižkově náměstí, v Prostějově. S manželkou Annou rozenou Hallerovou bydleli v domě č. 11 v Havlíčkově ulici v Prostějově.
Měli tři děti, syna Bedřicha a dcery Ruth a Ethel. Manželé byli s dcerami transportováni 4. července 1942 do Terezína a 28. července 1942 byli zavražděni v lese nedaleko Baranoviči.
Syn Bedřich Seliger byl původně připravován na odjezd do Palestiny, byl však v roce 1939 zatčen gestapem, deportován do koncentračního tábora v Nisku nad Sanem, odkud utekl a tajně přešel na území Sovětského svazu.
Stal se členem Československého armádního sboru pod velením generála Ludvíka Svobody a prošel těžkými boji u Sokolova, Kyjeva, Bílé Cerkve a v Dukelském průsmyku. Velel minometnému družstvu a četě.
"Návrat do Prostějova koncem války pro něj byl smutný. Zůstal bez domova a rodiny. Nezemřeli jenom jeho nejbližší, ale i osmnáct dalších příbuzných," přiblížila Gáborová.
Plukovník Bedřich Seliger v roce 1947 z armády odešel do civilu a pracoval v technických profesích. Žil v Teplicích.
"Do rodného Prostějova se vrátil až po dlouhých pětašedesáti letech koncem dubna 2012 krátce před svou smrtí. Znovu se mu tehdy vrátily vzpomínky na rodiče a sestry a bylo to pro něj velmi bolestné," popsala Gáborová.
Neděle, 25. července 2021, 16:10
Spolek Hanácký Jeruzalém s podporou radnice uložil v ulicích města Prostějova další Kameny zmizelých za oběti holocaustu. Olomoucká Drbna postupně přináší příběhy lidí, které kameny připomínají.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.